Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii jest konkursem ogólnopolskim. Celem tego przedsięwzięcia jest podnoszenie wiedzy historii najnowszej Polski oraz budowanie tożsamości narodowej młodych ludzi.
Konkurs podzielony jest na trzy etapy: szkolny, wojewódzki i ogólnopolski. Szkoły mogą do 15 listopada bieżącego roku zgłaszać uczniów, wysyłając formularz, który jest dostępny na stronie www.olimpiadasolidarnosci.pl.
24 listopada odbędzie się pierwszy etap konkursu. Wówczas młodzież rozwiąże test składający się z pytań zamkniętych o różnym stopniu trudności. Nad przebiegiem sprawdzianu będzie czuwała Szkolna Komisja Konkursowa (powołana w każdej placówce). Dwóch najlepszych uczniów przejdzie do etapu wojewódzkiego, który planowany jest w marcu przyszłego roku. Młodzież ponownie napisze test historyczny. Spośród piszących komisja konkursowa wyłoni trzech laureatów, którzy przejdą do finału. Weźmie w nim udział szesnaście trzyosobowych zespołów.
Egzamin finałowy składa się z dwóch części - prezentacji multimedialnej na zadany wcześniej temat oraz rundy pytań ustnych. Drużyna, która zgromadzi największą liczbę punktów w finale, zdobędzie pierwszą nagrodę, czyli indeksy na studia, publikacje Instytutu Pamięci Narodowej oraz stypendia naukowe. Ekipy, które zajmą II i III miejsce, otrzymają publikacje IPN i stypendia.
Szkoły, których uczniowie będą laureatami I miejsca w konkursie, zostaną uhonorowane specjalnie ufundowaną na ten cel statuetką wraz z dyplomem.
Zobacz również:
Konkurs Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.