Weź paragon. Nie pozwól na oszustwa i wyłudzenia
Ministerstwo odnotowuje coraz więcej niewłaściwych praktyk, dlatego też do listopada prowadzi kampanię Weź paragon ze sobą, która ma uświadomić Polakom, jak ważne jest zabranie paragonu.
pixabay.com
W całym kraju rusza kolejna edycja kampanii informacyjnej Ministerstwa Finansów pod hasłem Weź paragon ze sobą. Jej celem jest uświadomienie Polakom, z czym wiąże się niewydawanie paragonów fiskalnych na stacjach benzynowych i niezabieranie ich ze sobą, kiedy je otrzymuję.
Po analizie mechanizmów w szarej strefie Ministerstwo Finansów odnotowuje coraz częstsze sygnały o nadużyciach występujących właśnie na stacjach paliw. Jednym z najczęstszych jest niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie tych nieodebranych i wówczas wystawianie na ich podstawie tzw. pustych faktur, mających na celu m.in. zawyżenie kosztów w działalności gospodarczej oraz zwiększenie podatku naliczonego. Takie działania godzą w uczciwych przedsiębiorców, którym trudniej jest konkurować z oszustami osiągającymi nienależne korzyści.
– Chcemy uczulić podatników na nadużycia związane z wyłudzaniem podatku VAT. Wystarczy, że każdy z nas, tankując paliwo, zabierze ze sobą paragon fiskalny, by zapobiec takim sytuacjom. Ważne jest dla nas nawiązanie współpracy z branżą paliwową, dla której również ta kwestia jest ważna. Dlatego partnerami kampanii są m.in. Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego – mówi wiceminister finansów Leszek Skiba.
Kampania potrwa do listopada. Materiały informacyjne będą dostępne w zakładce na stronie Ministerstwa, na stacjach benzynowych, jak też na planszach wyświetlanych na monitorach w salach obsługi podatnika w urzędach i izbach skarbowych w całej Polsce.
Ministerstwo apeluje, by wszelkie podejrzenia o nieprawidłowościach zgłaszać telefonicznie (infolinia 800 807 007) lub mailowo (powiadom_podatki@mf.gov.pl).
Kampania Weź paragon jest organizowana cyklicznie od 2002 r. Ma na celu uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych efektów nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców. W 2015 r. kampania odbywała się pod hasłem Nie daj się oszukać - Sprawdź paragon i dotyczyła branży gastronomicznej.
Działania informacyjne i edukacyjne są prowadzone równolegle do nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie, stanowiącej tzw. pakiet paliwowy. Nowe rozwiązania zdecydowanie ograniczą możliwość dokonywania oszustw podatkowych w obrocie wewnątrzwspólnotowym i przyczynią się do zwiększenia legalnej sprzedaży paliw oraz bezpieczeństwa ich nabywców.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl