Kultura i Rozrywka

Wróć

Weekend pod znakiem tańca. Festiwal Kalejdoskop w przestrzeni miasta [ZDJĘCIA]

2019-05-11 12:14:53
Spektakle, spotkania, dyskusje, wystawy, spacer. Do niedzieli (12.05) trwa Festiwal Tańca Współczesnego Kalejdoskop.
Marta Ankiersztejn
W tym roku odbywa się już 16. edycja Festiwalu Tańca Współczesnego Kalejdoskop. W sumie 4 dni wypełnione są po brzegi tańcem, którego doświadczyć można na wiele sposobów. Taniec się tu ogląda, bo festiwal to przegląd wyjątkowych spektakli tanecznych. Widzowie są nimi żywo zainteresowani. O tańcu się rozmawia i dyskutuje.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy jest działanie, ruch, aktywizacja widza. Organizatorzy festiwalu z Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca chcą poruszyć, chcą wywołać emocje oraz wprawiać w ruch fizycznie, poprzez przemieszczanie się w przestrzeni miasta. Dlatego w programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń - wystawy, warsztaty, instalacje - które odbywają się w różnych miejscach. Uniwersyteckie Centrum Kultury, Akademia Teatralna, Opera i Filharmonia Podlaska, Białostocki Teatr Lalek - to tylko kilka z nich. Będą też spacery w plenerze.

Ewa i Adam, taniec i teatr

W piątek (10.05) w białostockiej Akademii Teatralnej można było obejrzeć spektakl Ewa i On - impresję odnoszącą się swobodnie do motywu Adama i Ewy. Iwona Olszowska i Paweł Konior tworzą duety, które pokazują relacje między kobietą a mężczyzną. Na początku są od siebie oddaleni, by stopniowo zbliżyć się i połączyć we wspólnym tańcu. Damsko-męska relacja przypomina zapasy. W pewnym momencie tancerze stają w kole oświetlonym światłem i zaczynają swoistą walkę. Jest przekomarzanie, podcinanie nóg, przepychanki. Jak to czasem bywa w życiu. Tancerze w ciekawy sposób wykorzystują kostium - zdejmują i wkładają spodnie, spódnice, sukienki (w kobiecych częściach garderoby występuje też Paweł Konior), a także rekwizyty. Nierozerwalnym elementem tego spektaklu jest muzyka Marcina Janusa.

Z kolei w Uniwersyteckim Centrum Kultury swój spektakl Plateau zaprezentował Teatr ROZBARK. Połączenie tańca i teatru to najnowsze dzieło polskiego choreografa Macieja Kuźmińskiego i reżysera emigranta z USA Paula Bargetto. Wynikiem ich kolaboracji jest spektakl napięty jak lina linoskoczka, który gardzi strachem, który skacze odważnie nad przepaścią. Bohaterowie spektaklu próbują pozbyć się kuli u nogi, jaką jest historia.

Co jeszcze w programie?

Festiwal potrwa do niedzieli. W programie jest kilka ciekawych spektakli.

We_selle to z kolei multimedialny projekt Wojciecha Mochnieja, w którym mieszają się taniec współczesny, performance, projekcje wideo, echa klasyki - Wesela Wyspiańskiego i Ślubu Gombrowicza, ale także popkultury i filmu, np. twórczości Wojciecha Smarzowskiego. Natomiast spektakl Zdarzenia Izabeli Chlewińskiej wypełniony jest tańcem na granicy ryzyka. Charakter spektaklu, cieszącego się niezmiennie żywym odbiorem publiczności dobrze oddaje określenie playfulness - rozigranie.

Z kolei w niedzielę można będzie obejrzeć m.in. spektakl Cisza Izabeli Chlewińskiej. To instalacja i seans leczniczy w jednym. Performerzy niczego nie udają - czasami są aktywni, czasami bierni. Śmieją się, płaczą, rozmawiają, tańczą. W programie jest też spektakl Dzisiaj, wszystko Teatru Dada von Bzdülöw. To przedstawienie o charakterze granicznym, ale granicznym przewrotnie - wspominającym przeszłość i przepowiadającym przyszłość, skupionym jednak przede wszystkim na teraźniejszości - czytamy.

Warto także wybrać się na taneczny spacer po Białymstoku. To otwarta dla wszystkich inicjatywa taneczno-spacerowa poprowadzona przez licencjonowanego przewodnika miejskiego, autorkę bloga Białystok subiektywnie - Annę Kraśnicką. Trasa spaceru będzie nawiązywała m.in. do miejsc związanych z tańcem. Po drodze uczestnicy obejrzą realizowane w przestrzeni miejskiej taneczne akcje performatywne. Przechadzki odbędą się w weekend (start spod Miodosytni).

Natomiast w Galerii Arsenał elektrownia została instalacja Reflections. Dzięki niej usłyszysz swój własny ruch. Zmiana pozycji przedramion, napięcie mięśni i wykonywane gesty będą kształtowały dźwięk istniejący w pętli zwrotnej z ciałem i ruchem w przestrzeni. We foyer Akademii Teatralnej można oglądać wystawę fotografii Poruszenia Marty Ankiersztejn. 30 kadrów zostało zamkniętych w drewnianych konstrukcjach na planie sześcianu. Można je dowolnie komponować, dzięki czemu widz ma możliwość gry z fotografiami.

W programie są także taneczne lunche, wystawa rysunku, warsztaty. Warto spotkać się z uczestnikami festiwalu, gośćmi - tancerzami i choreografami, by porozmawiać o tańcu.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: Festiwal Kalejdoskop 2019
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl