Weekend na Podlasiu. Wycieczka do niezwykłych ogrodów - Silvarium i Arboretum
Silvarium w Poczopku to unikalny ogród leśny. Można tu nie tylko odpocząć, ale też poznawać przyrodę. Stąd warto wybrać się także do Arboretum w Kopnej Górze.
Anna Dycha
Silvarium: unikalny ogród leśny
Żeby dojechać do Silvarium w Poczopku, kierujemy się drogą na Supraśl, a następnie w miasteczku tym odbijamy na Krynki.
Silvarium nie jest ani ogrodem zoologicznym, ani botanicznym. To unikalny ogród leśny położony w Nadleśnictwie Krynki. Można tam przyjrzeć się przyrodzie, ale Silvarium pełni też rolę unikalnego centrum edukacyjnego.
Ogród zajmuje obszar ponad 30 ha lasów, łąk i cieków wodnych. Na niewielkim obszarze zgromadzone zostały tu okazy puszczańskiej fauny, flory oraz świata nieożywionego. Te zaś składniki miejscowej przyrody, których nie można pokazać w ich naturalnym środowisku, znalazły sobie miejsce w Galerii na Skraju Puszcz. Można tu poznać m.in. zwierzęta występujące w Puszczy Knyszyńskiej.
Na tzw. ziołowej trybie rośnie ponad 80 gatunków roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej, wykorzystywanych w celach leczniczych, m.in. babka zwyczajna, podbiał pospolity, fiołek trójbarwny czy skrzyp polny. Gatunki opisano pod kątem ich medycznego zastosowania.
Ponadto można obejrzeć różne rodzaje słonecznych zegarów czy park megalitów (duże kamienie, które nie były naruszone ręką człowieka). Atrakcją jest kamienna ropucha o imieniu Bufosława - największa taka w Europie. Na terenie Silvarium znajdują się też ptasie woliery, w których zgromadzono wybrane gatunki sów. Można tu także poznać życie pszczół. W sośnie wydrążona została barć. Ścieżki i tablice mają duże walory edukacyjne. Wypocząć można natomiast w specjalnie przygotowanych wiatach lub na łabędziej wyspie, do której prowadzi mostek.
Obiekty w plenerze można oglądać codziennie od świtu do zmroku przez cały rok. Galeria jest czynna od 1 kwietnia do 31 października codziennie w godz. 9.00-17.00. Grupy zorganizowane, które chcą skorzystać z przewodnika, powinny wcześniej rezerwować wizytę.
Arboretum: kolekcja drzew i krzewów
Wracając z Silavarium, dojeżdżamy do Kopnej Góry, gdzie znajduje się Arboretum. Założone zostało ono w 1988 r. i do dziś prowadzone jest przez Nadleśnictwo Supraśl. Jego pomysłodawcą, organizatorem i pierwszym kierownikiem był mgr inż. Wojciech Wygralak.
Arboretum (od łacińskiego słowa arbor - drzewo, drzewostan) w Kopnej Górze jest rodzajem ogrodu botanicznego o charakterze leśnego parku rozciągającym się na obszarze 26 ha. Na tej powierzchni spotkać można fragmenty lasu charakterystyczne dla Puszczy Knyszyńskiej.
Zobaczyć tu też można rośliny, których nie spotkamy w polskim lasach. W puszczańskim otoczeniu prezentowane są drzewa i krzewy pochodzące z różnych stron świata oraz ich ogrodowe odmiany. Zgromadzono tu gatunki, które potrafią przetrwać w surowym klimacie. Rosną tu m.in. cisy, sosny, żywotniki, cyprysiki, klony, jodły i różaneczniki.
Arboretum spełnia kilka funkcji - doświadczalną, edukacyjną, ale też rekreacyjno-wypoczynkową. To popularny cel rodzinnych wycieczek. W jednym z najbardziej urokliwych miejsc - nad stawem z kolekcją lilii wodnych - znajduje się plac zabaw dla dzieci.
Można tu także poznawać historię. W czasie Powstania Styczniowego na łąkach nad rzeką Sokołdą miała miejsce krwawa potyczka z oddziałami kozackimi. Walki upamiętniają trzy krzyże ustawione obok starych dębów (w południowo-zachodniej części Arboretum). Tuż za bramą ogrodu umieszczony jest też duży głaz z pamiątkową tablicą poświęconą powstańcom.
Arboretum jest czynne od 1 kwietnia do 30 września w godz. 9.00-19.00 we wszystkie dni tygodnia. Oprowadzanie przez przewodnika grup zorganizowanych - tylko w dni robocze, po uprzednim uzgodnieniu.
Korzystałam z broszury Największe atrakcje turystyczne w województwie podlaskim.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl