Zdrowie

Wróć

Wcześniejsze wyjazdy do sanatorium. Kto może z nich skorzystać?

2019-01-22 14:54:01
Bezpłatne leczenie uzdrowiskowe cieszy się niezmiennie sporym zainteresowaniem. W najbliższym czasie, bez wątpienia, nabierze ono na sile, ponieważ pojawiła się możliwość wcześniejszego wyjazdu. To ważne, bo kolejki są na ogół bardzo długie.
pixabay.com
Kto może liczyć na wcześniejszy wyjazd?

Aktualnie czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia to około 21 miesięcy. Jednocześnie, co ważne, pacjenci, których skierowania zostały pozytywnie zakwalifikowane na leczenie uzdrowiskowe, mogą skorzystać z wcześniejszego wyjazdu. Oczywiście pod warunkiem, że nie korzystali z tej formy leczenia w ciągu ostatnich 18 miesięcy, z tzw. zwrotów.

Zwroty są to skierowania, z których, z różnych przyczyn, nie mogli skorzystać inni pacjenci i zrezygnowali z wyjazdu, a termin rozpoczęcia leczenia jest krótszy niż 14 dni.

- Oczywiście, fakt dysponowania zwrotami nie jest w żaden sposób zależny od Funduszu,
a wynika jedynie z rezygnacji pacjentów z przyznanego leczenia. Dla wielu osób może być to rozwiązanie umożliwiające realizację swojego leczenia uzdrowiskowego w odpowiednim dla nich terminie i miejscu - zastrzega Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Informację o możliwości wcześniejszego wyjazdu można uzyskać w Podlaskim OW NFZ, osobiście lub telefonicznie, w dniach: poniedziałek w godz. 8.00-17.00, wtorek-piątek w godz. 8.00-16.00, pod numerami telefonu (85) 745-95 23, (85) 745-95-24.

Skierowanie i turnus

Sanatoria to opcja dla osób, które przebywają na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym i rencie z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Z turnusu skorzystać mogą również ci, którzy są ubezpieczeni w ZUS i istnieje zagrożenie, że stracą zdolność do pracy (np. zmagają się z chorobami narządów krążenia, ruchu, układu oddechowego, głosu, a także ze schorzeniami psychosomatycznymi bądź są po leczeniu onkologicznym raka piersi).

Po skierowanie trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on wypełnia odpowiedni wniosek. Jest też druga droga, dłuższa – pacjenci mogą zgłaszać się z wnioskami do dowolnej placówki ZUS. Muszą jednak pamiętać o dołączeniu kopii dokumentacji medycznej.

Turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni. Może być realizowany w 2 formach: w trybie ambulatoryjnym (czyli w miejscu naszego zamieszkania przychodzenie na konkretne zabiegi) lub stacjonarnym (wyjazdowym). Osoba, która jest wysyłana do sanatorium (niezależnie od trybu), nie ponosi żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Wszystko finansuje ZUS.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl