Aktualności

Wróć

Ważne informacje dla podróżujących pociągami w święta

2023-12-24 08:07:48
W okresie świąteczno-noworocznym kolejarze zadbają, by podróże pociągami przebiegły sprawnie i bezpiecznie. Podjęli szereg działań.
PKP PLK
Kolej przygotowana na święta

Na Boże Narodzenie wiele osób wraca do domu lub wyjeżdża do rodziny i jako środek transportu wybiera pociąg. Stąd też wprowadzono zimową organizację nadzoru nad liniami kolejowymi. Co to oznacza? Nad ruchem pociągów czuwają między innymi dyspozytorzy, dyżurni, dróżnicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. W gotowości są służby techniczne.

Prowadzony jest stały monitoring pogody i dostosowana do niego odpowiednia gotowość służb. A synoptycy przewidują, że święta będą mokre - niekoniecznie przed opady śniegu, lecz... deszczu.

Dyspozytorzy PKP PLK S.A. przez całą dobę utrzymują kontakt z przewoźnikami i służbami technicznymi. W okresie świąteczno-noworocznym w gotowości do pracy są:
- 173 zespoły szybkiego usuwania usterek,
- 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego,
- 65 pociągów sieciowych do usuwania awarii sieci trakcyjnej, wyposażonych między innymi w urządzenia do odladzania sieci trakcyjnej oraz specjalne wzmocnione nakładki na pantografy do usuwania szronu/szadzi z przewodów jezdnych.

Zasłony przeciwśnieżne ograniczające zawiewanie śniegu na tory ustawiono na 824 kilometrach linii kolejowych. Prowadzone są prace mające na celu zabezpieczenie sieci trakcyjnej w razie wystąpienia opadów marznących i oblodzeń.

W szczycie przewozów pasażerskich zaplanowane jest także zamówienie lokomotyw osłonowych na wypadek awarii lub usterki taboru bądź urządzeń infrastruktury kolejowej.

[zdjecie]94589[/zdjecie]

O bezpieczną podróż zadbają funkcjonariusze

To jeszcze nie wszystko, bowiem w okresie świąteczno-noworocznym nad bezpieczeństwem podróżnych na dworcach, stacjach, przejazdach kolejowo-drogowych i w około 1300 pociągach pasażerskich będą czuwać blisko 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei (średnio 500 patroli na dobę), wspólnie z Policją, Strażą Graniczną i innymi służbami.

- Pracę funkcjonariuszy będzie wspierać około 60 psów służbowych oraz specjalistyczne sprzęty, takie jak na przykład Mobilne Centra Monitoringu, termowizory, noktowizory oraz lornetki. Działania będą odbywać się również po cywilnemu, z wykorzystaniem grup operacyjno-interwencyjnych przeznaczonych do wykonywania zadań specjalnych zapobiegającym przestępstwom i wykroczeniom na obszarach kolejowych - wyjaśnia Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W razie potrzeby zgłoszenia zagrożenia na obszarze kolejowym, zadzwoń na całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Straż Ochrony Kolei apeluje do wszystkich osób przebywających na obszarze kolejowym o rozwagę, rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności oraz o niepozostawianie swojego bagażu bez opieki.

Wcześniej sprawdź rozkład jazdy

Przypominamy także, by zawsze przed podróżą sprawdzać rozkład jazdy pociągów. Aktualne informacje są dostępne na Portalu Pasażera, stronach przewoźników oraz na stacjach i przystankach. W przypadku dwóch ostatnich miejsc podawane są także komunikaty głosowe o bieżących odjazdach i przyjazdach poszczególnych składów.

Ponadto kompleksowe wsparcie na każdym etapie podróży zapewnia całodobowe Centrum Wsparcia Klienta. To właśnie jego zadaniem jest - w razie utrudnień spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub innymi czynnika - zorganizowanie podróżnym dojazdu do stacji docelowej, zapewnienie poczęstunku czy noclegu.

[zdjecie]94590[/zdjecie]

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowo-drogowych

Na koniec jeszcze istotna sprawa. Kolejarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Zawsze zachowaj szczególną ostrożność, zatrzymaj się przed znakiem STOP, czerwonymi światłami i nie wjeżdżaj pod opadające rogatki.

Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji - samochód zgasł na przejeździe, urządzenia przejazdowe nie działają itp. - wówczas zadzwoń pod numery alarmowe znajdujące się na żółtych naklejkach #ŻółtaNaklejkaPLK. Są one umieszczone na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku, do którego przymocowane jest ramię rogatki.

Na żółtej naklejce znajdują się dokładnie trzy numery:
- pierwszy to indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, dokładnie określający jego położenie,
- drugi to numer alarmowy 112, który wybierz w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu (zablokowany samochód między rogatkami lub zderzenie na przejeździe),
- trzeci numer to kontakt do służb technicznych PLK, służący do zgłaszania problemów technicznych i awarii na przejazdach, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia.

Jak podaje Karol Jakubowski, od 1 czerwca 2018 do 30 listopada 2023 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 32 876 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych (od początku 2023 roku: 7 342 zgłoszeń). W 978 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc (od początku 2023 roku: 255 przypadków). Przy 2164 zgłoszeniach ograniczono prędkość jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów (od początku 2023 roku: 451 przypadków).
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl