Zdrowie

Wróć

Ważna wiadomość dla pacjentek badających piersi. Mogą liczyć na szybszą reakcję i badania

2021-08-18 14:47:33
W BCO uruchomiono pierwszą platformę, która służy do współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne w obrębie piersi.
D.Mariańska
Nowoczesna platforma w BCO. To pierwsza taka w kraju

Białostockie Centrum Onkologii może pochwalić się uruchomieniem pierwszej w kraju platformy, która służy do współpracy z placówkami Porozumienia Zielonogórskiego. To ważna informacja dla pacjentek, które uczestniczą w badaniach profilaktycznych w obrębie piersi.

- Cieszę się, że to właśnie nasze Centrum, jako pierwszy ośrodek onkologiczny na mapie Polski, ma możliwość korzystania z tego udogodnienia. Jesteśmy przykładem dla innych województw, że łącząc siły możemy działać jeszcze sprawniej niż do tej pory, oczywiście dla dobra naszych pacjentów. Chcemy, by efektem nawiązanej współpracy z Podlaskim Związkiem Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego było zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne wśród kobiet i wykrywanie niepokojących zmian w piersiach na wczesnym etapie zaawansowania choroby – mówi Magdalena Borkowska, dyrektor BCO i dodaje - Z pewnością, ta platforma to niezwykle przydatne i unikatowe w skali kraju narzędzie, które pomaga lekarzom POZ na szybką reakcję i przekierowanie pacjentek do naszego Centrum, gdzie natychmiast możemy rozpocząć proces diagnostyczny, a jak wiemy, w przypadku nowotworów to CZAS odgrywa kluczową rolę.

Program skierowany jest do pań w wieku 50-69 lat, a więc do tych, gdzie ryzyko zachorowania na raka piersi jest największe, które nie miały mammografi w ciągu ostatnich dwóch lat. W systemie lekarze mają możliwość rejestrowania także pań, które są poza tą grupą, a u których występują dolegliwości w obrębie piersi, tj.: guz, wyciek, wciągnięcie brodawki.

- W 2021 roku mamy rozpoznanych 390 przypadków raka piersi. Pacjentki często bagatelizują niepokojące zmiany lub odwlekają terminy badań profilaktycznych, co skutkuje gorszym rokowaniem. Lekarze pierwszego kontaktu mają najczęstszy kontakt ze swoimi pacjentami, dlatego też powstał pomysł, żeby to oni zachęcili i zmotywowali kobiety do badań – zaznacza dr n. o zdr. Elżbieta Potentas, kierownik i koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi BCU i wyjaśnia - Zgłoszone pacjentki zostaną umówione na badanie lub wizytę w BCO, gdzie w razie potrzeby nastąpi też dalsza diagnostyka. Widzimy już pierwsze pozytywne efekty funkcjonowania platformy i zachęcamy Państwa do zgłaszania kolejnych podmiotów.

Do udziału w projekcie zgłosiło się już 40 zakładów opieki zdrowotnej

Dotychczas 8 placówek POZ wzięło udział w fazie testowej, której celem było sprawdzenie jak działa nowa platforma i czy spełnia swoją funkcję. Do tej pory Porozumienie Zielonogórskie zgłosiło czterdzieści niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

- Od wielu lat obserwujemy pogarszającą się zgłaszalność kobiet na badania profilaktyczne a wzrost ilości nowych zachorowań na choroby nowotworowe. Zmiany uwarunkowań prawnych, organizacyjnych, finansowych doprowadziły do sytuacji w której profilaktyczna mammografia wykonywana jest w zaledwie 30%. Problemem jest dotarcie do kobiet z zaproszeniem na badanie lub przekazanie informacji o możliwości wykonania badań profilaktycznych – zauważa dr Joanna Zabielska-Cieciuch, Wiceprezes Zarządu Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie - Dlatego inicjatywa Białostockiego Centrum Onkologii spotkała się z ogromną aprobatą naszego środowiska. Wykorzystanie nowoczesnych technologii na pewno wpłynie na zwiększenie ilości wykonywanych badań profilaktycznych. Nie wymaga ze strony personelu dużego nakładu czasu, a pacjentkom daje komfort indywidualnego umówienia się na badanie w dogodnym terminie.

Gdy pacjentka zostanie zarejestrowana w systemie, osoba kierująca dostanie komunikat o prawidłowym procesie dodania wszystkich danych, co będzie znaczyło, że zostały one przekzane do CBO. Rejestratorki pracujące w Centrum będą kontaktować się z paniami i na bieżąco umawiać je na badania oraz wizyty w Poradni Chorób Piersi.

Rak piersi co roku wykrywa się u kilkuset pacjentek

W 2020 r. w BCO rak piersi został zdiagnozowany u 500 pacjentek. W tym roku do sierpnia wykryto go już o 400 pań. Rok temu mammografia w placówce była zrobiona u 9 tys. osób, 7 tys. razy zrobiono USG piersi. W tym roku badanie mammograficzne zrobiło już 8 tys. razy a USG piersi – 6 tys.

Warto podkreślić, że Centrum Chorób Piersi Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii to jedyne miejsce w Polsce północno-wschodniej, gdzie kobiety mają szansę na kompleksową opiekę i wczesne wykrycie raka piersi. Mogą liczyć tu też na dostęp do nowoczesnego sprzętu, rehabilitację oraz badania kontrole.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl