Ważna informacja dla ubezpieczonego. ZUS otworzył okno transferowe. Kolejne za 4 lata
1 kwietnia otwarto emerytalne okno transferowe, które umożliwia zmianę wcześniejszej decyzji, odnośnie przekazywania części składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego lub na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
pixabay.com
Od kwietnia do końca lipca tego roku będzie otwarte emerytalne okno transferowe. Oznacza to, że w tym okresie możliwa jest zmiana decyzji dotyczącej przekazywania części składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego lub na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto mieć na uwadze, że kolejne okienko transferowe za 4 lata.
- Ubezpieczeni, którzy chcą zachować dotychczasowy podział składki emerytalnej, nie muszą podejmować żadnych działań. W innym przypadku muszą złożyć do ZUS-u stosowne oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS (formularz ZUS-US-OFE-03) – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Niezbędne oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej zus.pl, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz w każdej placówce Zakładu. Wypełniony dokument można przesłać do urzędu elektronicznie przez PUE ZUS lub pocztą tradycyjną (wysyłają go na dres dowolnego oddziału lub osobiście na sali obsługi klientów).
Zainteresowani muszą mieć na uwadze, że składając deklarację w ZUS-ie o przekazywaniu części składki do OFE, bądź dokonaniu zmiany OFE na inny Fundusz, konieczne jest zawarcie umowy ubezpieczonego z wybranym Funduszem.
Podział składki emerytalnej – o czym decyduje sam ubezpieczony
Zgodnie z przepisami składka emerytalna wynosi 19,52 proc. odstawy wymiaru, np. otrzymywanego wynagrodzenia. Dzieli się ją na I i II filar. 12,22 proc. idzie na konto w ZUS, a 7,3 proc. na II filar. W ramach II filaru jest możliwość wyboru, czy ubezpieczony całość składki emerytalnej chce pozostawić w ZUS-ie, czy też część przekazywać do OFE.
- Jeśli zdecyduje się na podział, wówczas na subkonto trafia 4,38 % podstawy wymiaru składki, a 2,92 % trafia do OFE, z którym osoba zainteresowana ma zawartą umowę. Jeśli ubezpieczony do tej pory nie był członkiem OFE, lub niedawno po raz pierwszy rozpoczął aktywność zawodową i chce przystąpić do OFE, to może teraz złożyć stosowne oświadczenie i w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia, zawrzeć pierwszorazową umowę z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierze - informuje rzeczniczka ZUS.
Oświadczenia nie muszą składać osoby, które nie mają zamiaru wprowadzania zmian o sposobie podziału składki emerytalnej, a także osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. W ich przypadku stosuje się tzw. suwak bezpieczeństwa, który ma za zadanie chronić zgromadzone w OFE środki ubezpieczonych przed utratą ich wartości.
- Warto pamiętać, że deklaracje, które ubezpieczony będzie składać, dotyczą przyszłych składek, które dopiero będą przekazywane. Te, które zostały rozdysponowane zgodnie z decyzją podjętą w poprzednim oknie transferowym, pozostają tam, gdzie wówczas zdecydowaliśmy o ich odprowadzeniu. Ostatnie okienko transferowe otwarte było w 2016 r. W 2020 r. nie było uruchamiane z powodu pandemii. Kolejne otwarcie za 4 lata w 2028 r. - przekazuje Krupicka.
Redakcja
24@bialystokonline.pl