Warsztaty, konkurs dla dzieci i fanklub. Tradycyjne tkactwo może inspirować
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku rozpoczyna nowy projekt, który ma chronić tradycyjne tkactwo, a co więcej - także je popularyzować i upowszechniać. W planach ma m.in. zajęcia tkackie, spotkania i konkurs plastyczny dla dzieci.
WOAK
- Niegdyś nasz region słynął z tkactwa. Dziś mamy w województwie zaledwie 12 tkaczek. Jeśli nie będziemy działać, to tradycja tkacka zaniknie. Najważniejsze obecnie to uczyć ludzi tradycyjnego tkactwa, przekazywać umiejętności oraz sprawić, aby tradycja tkacka była w świadomości młodych ludzi atrakcyjna, ciekawa, żeby chcieli ją poznawać - przekonuje Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u.
Tkactwo w czasach telefonów
I tak będą zajęcia z tkactwa tradycyjnego – cztery sześciodniowe warsztaty, podczas których uznani twórcy przeszkolą 20 osób, tych, które chcą poznać techniki tkackie charakterystyczne dla województwa podlaskiego, takie jak: perebory, sejpak, tkanina dwuosnowowa i wielonicielnicowa. Powstanie fanklub Wokół tkaniny - grupa sympatyków tkactwa, których inspiruje technika, wzornictwo, kolorystyka i niepowtarzalny urok tego rękodzieła. Dla nich WOAK przygotował 3 tematyczne spotkania i wyjazd twórczy do warsztatów tkackich umiejscowionych na szlaku Kraina wątku i osnowy.
- Zależy nam na tym, żeby tradycyjnym rzemiosłem tkackim zainteresować młodzież, a to w czasach telefonów i komputerów jest trudne - dodaje Krystyna Kunicka, koordynator projektu z WOAK-u. - Ale zaplanowaliśmy bardzo ciekawe warsztaty dla młodzieży w Lipsku i Nowince. Będą to zajęcia z nowoczesnego wykorzystania starego tkackiego wzornictwa.
Kraina wątku i osnowy - kontynuacja
W projekcie znajdzie się też coś dla najmłodszych, mianowicie konkurs plastyczny dla dzieci Jak powstaje tkanina?. Dzięki niemu najmłodsi dowiedzą się więcej o dziedzinie twórczości głęboko zakorzenionej w tradycji ludowej. Efektem finalnym konkursu będzie opracowanie i wydanie książeczki edukacyjnej dla dzieci, ilustrowanej wybranymi pracami konkursowymi. Znajdą się w niej również ciekawostki, krzyżówki, rebusy i zagadki dotyczące tkania na krosnach, tematyki i kompozycji ludowych tkanin.
Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym to kontynuacja ubiegłorocznego, realizowanego przez WOAK projektu pod nazwą Kraina wątku i osnowy. W poprzedniej edycji udało się zrobić wiele dobrego dla tradycyjnego tkactwa. Dwadzieścia osób uczyło się na warsztatach różnych technik tkackich, powstał szlak Kraina wątku i osnowy, dobrze oznakowany, z dedykowaną mu stroną dwuosnowowa.pl. Tkaczki z całego kraju wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie na Tkaninę Tradycyjną, a ukoronowaniem projektu było Polskie Forum Tkactwa Tradycyjnego. Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty etno dla młodzieży w Janowie i Korycinie, wykorzystujące tradycyjne wzornictwo i technikę tkacką.
Wartość tegorocznego projektu to blisko 43 tys. zł, z tego 25 tys. zł to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl