Zdrowie

Wróć

Walka z otyłością u dzieci zaczyna się od rodziców

2018-03-01 11:31:42
Nawet co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała. To skutki błędnego żywienia w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia, liczonym już od poczęcia.
materiały prasowe
Specjaliści działający w ramach kampanii 1000 pierwszych dni życia biją na alarm. Jeśli tata albo mama zmagają się z otyłością, ich dziecko jest bardziej narażone na ten problem. Warto to wiedzieć szczególnie dziś, 1 marca, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

- Otyłość, niezależnie od wieku, niewątpliwie związana jest z nadmiarem kalorii w stosunku do potrzeb organizmu, czego wynikiem jest magazynowanie nadmiernej ilości energii w komórkach tłuszczowych. Lekarz pediatra może zaobserwować nieprawidłową masą ciała i rozpoznać zagrożenie nadwagą lub otyłością, analizując rozwój dziecka w oparciu o siatki centylowe. W przypadku rozpoznania problemu nie należy biernie czekać na to, aż dziecko z nadwagi wyrośnie. Pomocy w takim przypadku powinien udzielić doświadczony dietetyk, pod czujnym okiem lekarza pediatry, wszystko po to, aby pożegnanie z otyłością nie zaburzyło prawidłowego rozwoju dziecka – zaznacza Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka.

Eksperci podkreślają też, że aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D, a niedobory wapnia występują w dietach 42% maluchów po 1. roku życia. Nadmierna masa ciała i zły stan odżywienia mogą niestety prowadzić do rozwoju schorzeń, takich jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, a nawet nowotwory.

Warto zawsze mieć na uwadze, że 1000 pierwszych dni życia, liczone od poczęcia, to kluczowy okres w rozwoju człowieka, czas tzw. programowania metabolicznego organizmu oraz kształtowania nawyków żywieniowych.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl