Aktualności

Wróć

Walka o życie. 80. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

2023-06-05 15:37:54
Dokładnie 80 lat temu w białostockim getcie wybuchło powstanie. Była to heroiczna, jednak zdana na porażkę próba walki o przeżycie. Białystok uczci tamte wydarzenia.
Anna Kulikowska
Tragedia mieszkańców Białegostoku

Getto białostockie dla ludności żydowskiej zostało zorganizowane przez niemieckie władze okupacyjne 26 lipca 1941 r. To tam stłoczono ponad 40 tys. Żydów z Białegostoku i okolic. Ostatecznie zlikwidowano je w dniach 16-20 sierpnia 1943 r. Getto było otoczone ogrodzeniem, zakończonym drutem kolczastym. Główna brama do dzielnicy żydowskiej znajdowała przy ul. Kupieckiej w pobliżu skrzyżowania z ul. Lipową. Inne bramy mieściły się przy ul. Jurowieckiej 4 oraz na rogu ul. Fabrycznej i placu Wyzwolenia. Getto obejmowało swoim zasięgiem m.in. ówczesne ulice: Białą, Białostoczańską, Chmielną, Ciepłą, Częstochowską, Giełdową, Górną, Grajewską, Jurowiecką, Kosynierską, Książęcą, Kupiecką, Nowogródzką, Nowy Świat, Piotrkowską, Polną, Różaną, Smolną, Szlachecką, Wąską, Żydowską oraz części ulic Częstochowskiej, Fabrycznej, Grajewskiej i Żytniej.

Gdy Niemcy przystąpili do likwidacji getta, w lutym 1943 r. zamordowali na miejscu 800 osób, zaś do obozu w Treblince wysłali 10 tys. osób. 15-16 sierpnia tego samego roku podczas ostatecznej likwidacji, w getcie wybuchło powstanie. Większość bojowników i bojowniczek żydowskich straciło swoje życie w nierównej walce.

Białystok pamięta!

Obchody okrągłej rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim rozpoczną się już w czerwcu i potrwają do połowy sierpnia.

- Obchodzimy rocznicę smutnych wydarzeń 1943 r. Pamiętamy także o dniach takich jak 27 czerwca – rocznica spalenia Wielkiej Synagogi. 26 lipca odsłonimy tablicę wmurowaną w chodniki w miejscach głównych bram getta w jego pierwotnych granicach. Główne obchody będą miały miejsce 16 sierpnia. Zapraszamy wielu gości, także ze Stanów Zjednoczonych. Zostanie wmurowanych 5 kamiennych tablic, poświęconych rodzinie Samuela Pisara. Będzie to chodnik przy budynku przy ul. Dąbrowskiego 20, w tej kamienicy urodził się Samuel Pisar. O godz. 20:30 zapraszamy wszystkich na Rynek Kościuszki, gdzie odbędzie się plenerowy spektakl Skrzypek na dachu Teatru Żydowskiego z Warszawy. 20 sierpnia zapalimy światło pamięci na torach kolejowych w pobliżu dawnego Dworca Poleskiego – zachęcał podczas konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Tadeusz Truskolaski podkreślał, że niezwykle ważna jest pamięć o osobach, które wówczas walczyły, walczyły o godną śmierć.

- Powiem kilka słów, jako Polak i powiem kilka słów jako Żyd. Jako Polak powiem tyle, że każdy z nas ma ojczyznę i swoją małą ojczyznę. W istocie rzeczy, nie ma wielkiej miłości do ojczyzny, poza miłością, która zaczyna się od miłości do tej małej ojczyzny. To może być więź, rodzina, miasteczko, lokalna miejscowość i z niej wychodzi wielka idea, jaką jest patriotyzm. Dzieje są różne. Jeżeli stało się tak, jak się stało i wymazujemy jakieś karty z przeszłości, to jesteśmy sami bardziej ubodzy. Jest to bogate i trzeba to brać, tak jak jest, co nie oznacza akceptować wszystko, co było. Lecz należy brać to tak, jak było. I tak było z wielką, bogatą historią Białegostoku. Wydaje mi się, że macie swoich lokalnych historyków, czego nie mają inne małe ojczyzny - mówił Marian Turski, przewodniczący Komitetu Honorowego do spraw Obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim. - Powstanie w getcie białostockim jest w cieniu powstania w getcie warszawskim. Podobnie jak wiele innych wydarzeń zbrojnego oporu. Stąd wydaje mi się, że jest obowiązek lokalnej prasy, to jest część własnej tradycji, którą należy wyciągać. To jest coś, z czego Białystok może być dumny. Jako Żyd wiem o tym, że jest nas za mało, aby pielęgnować nasze groby, nasze cmentarze. Bez pomocy nie-Żydów nie damy rady. Liczymy na to, że pokolenia następne wezmą na siebie współciężar, a w istocie rzeczy główny ciężar noszenia tej pamięci - dodał Marian Turski.

Marian Turski zaznaczył także, że jako Żyd jest ogromnie wdzięczny osobom, które tę pamięć pielęgnują.

- I mogę czuć się solidarny z tymi, którzy są solidarni ze mną - podsumował Marian Turski.

W programie obchodów wiele wydarzeń

II wojna światowa zabrała żydowskich współmieszkańców Białegostoku, o czym wspomniał Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku.

- Będziemy mieli ponad 30 różnego typu wydarzeń, 1 festiwal, 10 wystaw, 2 spektakle, 4 koncerty, 2 spacery historyczne, 6 spotkań z książką, 1 konferencję naukową, musical. Te wydarzenia kulturalne będą towarzyszyły przez najbliższe dni i miesiące wszystkim obchodom związanym z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie białostockim. Podczas tych wydarzeń będziemy chcieli pokazywać to, czego już nie ma w Białymstoku, szczególnie zwracając uwagę na tych, którzy mieszkali i pracowali w mieście i zginęli tylko dlatego, że w ramach totalitarnego ustroju nazistowskich Niemiec, nie mogli istnieć i żyć – podkreślał Przemysław Tuchliński. - Chcemy zwracać uwagę na wszystkich mieszkańców Białegostoku, na ich życie, historię i wkład w rozwój Białegostoku, który przekreśliła II wojna światowa.

Jak mówiła dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich, Jolanta Szczygieł-Rogowska, po tak wielu mieszkańcach miasta, pozostało tak niewiele.

- Wiele instytucji kultury włączyło się, aby wspólnie opowiedzieć tę historię. Trzecie pokolenie białostoczan buduje swoją tożsamość, pyta o swoją historię, zapytało poprzednich mieszkańców Białegostoku, kto tu żył. Opowiedzenie historii getta jest niezwykle trudne. Ale dzięki ostatnim badaniom i znaleziskom, udaje nam się opowiedzieć o tym, co się tu wydarzyło, co się wydarzyło wśród zwykłych ludzi. W getcie nie byli tylko białostoczanie, tam znaleźli się uciekinierzy z całej Polski. My jako Galeria opowiemy o historii kopistów, malarzy, którzy zamknięci w pracowni plastycznej, tworzyli wspaniałe kopie za życie. O tej historii opowiedział mi jeszcze Izaak Celnikier, którego zdążyłam odwiedzić przed śmiercią, a mówił on Żyję po to, aby opowiadać, po to aby pamiętać.

Szczegółowy program:
80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl