All inclusive, czyli wszystko w cenie
Termin all inclusive dotyczy szeroko pojętego wyżywienia, czyli oferta nim oznaczona obejmuje nie tylko nocleg i ewentualnie przelot, ale również wszystkie posiłki w hotelu. W praktyce w ramach all inclusive ma się najczęściej zapewnione na miejscu: 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad, kolację oraz bezpłatny i nielimitowany dostęp do napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz przekąsek w określonych godzinach.
Niekiedy spotkać można różne odmiany all inclusive np. dostęp do usług przez całą dobę (all inclusive 24) lub tzw. all inclusive light, który oznacza albo brak alkoholu w cenie, albo mniejszą ilość napojów w ogóle.
Zalety i wady wakacji all inclusive
Na pierwszy rzut oka opcja wczasów obejmujących nocleg i wyżywienie jest bardzo korzystna. Wakacje bez wyżywienia wymagają szukania lokali gastronomicznych w okolicy lub przyrządzania części posiłków w pokoju lub apartamencie. Na wakacjach all inclusive nie tylko nie trzeba martwić się o jedzenie, ale także o związane z tym wydatki.
W wielu krajach europejskich wyżywienie w hotelu okazuje się dużo tańsze niż jadanie na mieście. Jednak mając wykupione pełne wyżywienie, a nawet napoje i przekąski, pozbawiamy się szansy na skosztowanie dań lokalnej kuchni, która w niektórych krajach jest wyjątkowo pyszna i warta każdej ceny np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji czy Chorwacji.
Niestety w hotelach tylko czasami są serwowane dania regionalne – dużo częściej są to dość przeciętnej jakości najpopularniejsze dania, które mają zaspokoić gusty gości z różnych części świata.
Kiedy wybrać wczasy all inclusive?
Wczasy z pełną opcją wyżywienia polecane są przede wszystkim dla osób, które wybierają się do znanych kurortów w zasadzie w jednym celu – by oddawać się błogiemu lenistwu przy basenie hotelowym lub na pobliskiej plaży. Planując spędzać czas w jednym miejscu, rzeczywiście nie ma sensu sprawiać sobie kłopot z wyżywieniem poza hotelem. Tym bardziej że w wielu krajach np. Egipcie czy Tunezji duże kompleksy wczasowe są zlokalizowane z dala od miast i cywilizacji. W takich krajach nie jest nawet zalecane wychodzenie poza obszar kurortu ze względów bezpieczeństwa. Wybierając się w takie miejsce z rodziną, dużo wygodniej i bezpieczniej jest rzeczywiście skorzystać z oferty all inclusive.
Nieco inaczej jednak warto podejść do takich ofert, planując wakacje w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, czy w krajach Bałkańskich. W tych krajach jest nie tylko dużo bezpieczniej, ale także jest dużo łatwiejszy dostęp do wszelkiej maści lokali gastronomicznych serwujących lokalną kuchnię. W zależności od zasobności portfela, można więc wykupić w hotelu jedynie śniadania, a obiady jadać w okolicy. Rezygnacja z all inclusive jest też rozsądniejsza w przypadku osób, które podczas wakacji planują dużo zwiedzać, a więc jak najmniej czasu spędzać w hotelu.
Czy opłaca się kupić wczasy all inclusive?
Wczasy all inclusive to w wielu przypadkach bardzo wygodne rozwiązanie. Choć zwykle oferty takie kosztują dużo więcej, to nierzadko okazują się tańszym rozwiązaniem niż wyżywienie na własną rękę. Zapłacenie wyższej ceny za większy pakiet usług czasami rzeczywiście się opłaca, dlatego jeśli zabraknie nam pieniędzy na zakup takiej oferty, warto nawet rozważyć pożyczkę.
Wczasy all inclusive są zwykle droższe o około 20% od pozostałych ofert – brakująca kwotę można dość szybko dzisiaj pożyczyć nawet przez internet, korzystając na przykład z usług instytucji oferujących szybkie kredyty chwilówki o tym typie
pożyczki.
Przed wykupieniem konkretnej oferty w biurze podróży warto jednak dokładnie sprawdzić ceny w danym kraju, a przede wszystkim możliwości wyżywienia w wybranej destynacji. Dobrze jest również sprawdzić opinie o hotelu, gdzie planuje się spędzić urlop, szczególnie pod kątem jakości serwowanych w nim posiłków.