Motoryzacja

Wróć

W woj. podlaskim coraz więcej osób wyrabia karty EKUZ

2014-05-03 00:00:00
Na Podlasiu wzrasta liczba wydawanych bezpłatnie Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przydatne podczas wyjazdu za granicę karty nie pokrywają jednak wszystkich wydatków związanych z leczeniem poza krajem.
ŁW
Z roku na rok wzrasta liczba wydawanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kart EKUZ. Trend wzrostowy potwierdzają dane z regionów. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ wydał w 2013 r. 49,1 tys. dokumentów, o 11,2 tys. więcej niż rok wcześniej. Największe zainteresowanie w kartami w naszym województwie zazwyczaj jest odnotowywane w lipcu (w 2013 roku 12,1 tys. dokumentów).

- Dzięki karcie EKUZ osoby ubezpieczone w NFZ-ecie, gdy coś im się stanie, mogą przez 6 miesięcy korzystać z opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej (UE), Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii - mówi Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A. - Taka opieka odbywa się na identycznych zasadach, jakie obowiązują obywateli tych państw. W większości przypadków wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia części kosztów udzielanych za granicą świadczeń medycznych

EKUZ jest jak najbardziej przydatny, lecz ma też kilka wad, z których lepiej zdawać sobie sprawę przed urlopem. Karta nie zapewnia np. organizacji i pokrycia kosztów powrotu do kraju, które w skrajnych przypadkach potrafią być liczone w setkach tysięcy złotych. Ponadto bezpłatna pomoc medyczna zostanie udzielona przez placówki medyczne tylko w zakresie określonym przepisami danego państwa członkowskiego UE. Czyli np. w Niemczech trzeba zapłacić za pierwszą wizytę u lekarza, a każdy dzień w szpitalu kosztuje 10 euro. W takich wypadkach warto skorzystać z dodatkowego, ale płatnego już ubezpieczenia.

Pamiętajmy, żeby wyrobić kartę EKUZ, należy wypełnić odpowiedni wniosek, który można pobrać ze strony internetowej: www.ekuz.nfz.gov.pl. Europejska Karta Ubezpieczenia pozwala na uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej w zakresie określonym w danym kraju. E-karta nie dotyczy planowanego leczenia.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl