Dom

Wróć

W większych miastach coraz ciężej zaspokoić potrzeby mieszkaniowe

2023-05-26 14:20:44
Mieszkanie stanowi jedną z podstawowych potrzeb człowieka i jest kluczowe dla jego jakości życia. Dlatego deficyt lokali ma bezpośredni wpływ na możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
Pixabay
Chociaż rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija, wiele osób nadal zmaga się z problemem dostępności mieszkań. Rosnące ceny, wysoki wkład własny, a także rygorystyczne wymagania banków dotyczące kredytów hipotecznych sprawiają, że wiele osób decyzję o zakupie własnego mieszkania odkłada na później.

Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji GAP i ekspertów Grupy LUX MED zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. Sprawdzili oni m.in. w których z 66 miast na prawach powiatu przypada największa liczba mieszkań na 1 tys. mieszkańców, czy jaki odsetek lokali korzysta z centralnego ogrzewania. Na podium znalazły się Gliwice, Wrocław, Sopot. Białystok zajął 10. miejsce.

– Patrząc holistycznie na zdrowie, musimy zwrócić uwagę, jak dużą rolę odgrywa miejsce zamieszkania w życiu każdego człowieka. Warunki, w jakich przebywamy, mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, w tym nasz stan psychiczny – podkreśla Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.

Mieszkanie stanowi jedną z podstawowych potrzeb człowieka i jest kluczowe dla jego jakości życia. Niewystarczające zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ma negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa i stabilności w życiu, oddziałuje na dobrostan psychiczny i skłonność do posiadania dzieci, a także – w skrajnych przypadkach – wpływa na stan naszego zdrowia. W Polsce problem z dostępnością do mieszkań jest widoczny – szczególnie w dużych miastach. Odpowiedni lokal powinien spełniać szereg kryteriów. W Indeksie Zdrowych Miast wyróżniono 3 aspekty: ilościowy, jakościowy i ekonomiczny.

Najważniejszym wymiarem dostępności nieruchomości mieszkalnych jest ich liczba i lokalizacja. Deficyt lokali mieszkaniowych na terenie danego miasta ma bezpośredni wpływ na możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a w rezultacie również wymusza powstawanie szkodliwych społecznie i zdrowotnie zjawisk, jak np. gniazdownictwo (zamieszkiwanie w jednym lokalu przez rodziców i ich dorosłe dzieci), przeludnienie czy w skrajnych przypadkach bezdomność.

W tworzeniu zrównoważonych przestrzeni miejskich niezbędne jest także tworzenie mieszkań w standardzie najlepiej odpowiadającym potrzebom mieszkańców. Część lokali nie spełnia podstawowych wymogów, a funkcjonowanie w mieszkaniach z m.in. z przeciekającym dachem, zagrzybionych, niedogrzanych czy z nieszczelnym piecem węglowym prowadzi do wielu chorób, zwłaszcza dróg oddechowych, dróg moczowych, układu krążenia czy do zapalenia stawów. Natomiast aspekt ekonomiczny obejmuje koszt użytkowania nieruchomości, zarówno własnościowych, jak i wynajmowanych.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl