Praca

Wróć

W tym roku będzie kilka terminów przyjęć do służby w policji. Co zrobić, by się dostać?

2025-01-14 14:55:48
Marzysz o pracy w policji? Zobacz, jakie wymagania muszą spełnić kandydaci i kiedy będą nabory.
KPP Bielsk Podlaski
W tym roku będzie aż 9 naborów do policji. Zaplanowane je w następujących terminach: 27 lutego, 15 kwietnia, 12 maja, 7 lipca, 28 sierpnia, 16 września, 23 października, 25 listopada i 30 grudnia.

Co zrobić, by zostać policjantem?

Dostanie się w szeregi mundurowych nie jest proste. Kandydat musi spełnić sporo wymagań. Najpierw należy złożyć komplet dokumentów. O pracę w służbach mogą ubiegać się osoby z polskim obywatelstwem, które nie były karane i korzystają z praw publicznych. Zainteresowany musi też posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować oraz dać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Mężczyźni muszą też mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, tj. odbyli zasadniczą służbę wojskową lub zostali przeniesieni do rezerwy.

Po spełnieniu powyższych wytycznych należy przygotować podanie o przyjęcie do służby, wypełniony kwestionariusz osobowy i kserokopię świadectwa ukończenia szkoły. W ramach otwartego konkursu Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku 13 lipca 2020 r. określił mianem terminu przyjęcia do służby w Policji.

Następnie kandydata czeka test wiedzy, polegający na rozwiązaniu 40 pytań. W każdym do wyboru sa 4 odpowiedzi. Ubiegający się o pracę w służbach musi wybrać jedną z nich. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymuje się 1 punkt. Każda osoba przystępująca do egzaminu przechodzi do kolejnego etapu, co nie oznacza, że ilość punktów nie ma znaczenia. Warto bowiem postarać się o dobry wynik już na samym początku, by w kolejnych etapach było łatwiej.

Trzeba też przejść test sprawności fizycznej i test psychologiczny

Później kandydat musi zmierzyć się z testem sprawności fizycznej, podczas którego zostanie sprawdzona jego zwinność i sprawność. Kolejnym etapem są badania psychologiczne. Wówczas sprawdza się zdolności intelektualne, stabilność, zachowania społeczne i postawę w pracy przyszłego policjanta. Przeprowadzana jest indywidualna rozmowa z psychologiem i test kompuerowy. W tym przypadku, gdy zainteresowany otrzyma negatywną ocenę, może przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego ponownie nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy. Na koniec kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna z zespołem, który zostanie specjalnie powołany przez komendanta. Później komisja lekarska ustala jeszcze zdolności fizyczne i psychiczne.

W jakich jednostkach będzie prowadzony nabór?

W 2025 roku prowadzony będzie nabór do następujących jednostek organizacyjnych Policji na terenie województwa podlaskiego:
- Oddział Prewencji Policji w Białymstoku,
- Komenda Miejska Policji w Białymstoku,
- Komenda Miejska Policji w Łomży,
- Komenda Miejska Policji w Suwałkach,
- Komenda Powiatowa Policji w Augustowie,
- Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim,
- Komenda Powiatowa Policji w Grajewie,
- Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce,
- Komenda Powiatowa Policji w Kolnie,
- Komenda Powiatowa Policji w Mońkach,
- Komenda Powiatowa Policji w Sejnach,
- Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach,
- Komenda Powiatowa Policji w Sokółce,
- Komenda Powiatowa Policji w Wysokiem Mazowieckiem,
- Komenda Powiatowa Policji w Zambrowie.

Gdzie się zgłaszać?

Osoby, które są zainteresowane pracą w służbach mundurowych mogą przynosić komplet dokumentów (wykaz na stronie policji) do Sekcji Doboru i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Białymstoku osobiście, drogą pocztową/e-mail na adres: Sekcja Doboru i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 65, 15-003 Białystok. Adres e-mail: dobor.wkis.kwp@bk.policja.gov.pl
JK
24@bialystokonline.pl