W tym domu pomocy jest 45 osób. Od lipca nie odebrano stamtąd odpadów
Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie do tej pory nie ma pojemników na odpady, a od początku lipca nie zostały stamtąd ani razu odebrane śmieci. Jego kierownictwo jest zbulwersowane.
sxc.hu
Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Pogodnej, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, nadal nie otrzymał pojemników na odpady zmieszane i szkło. Placówka ma pod opieką 45 osób chorych psychicznie i upośledzonych. Codziennie wytwarza śmieci, które z konieczności przechowywane są na posesji.
- Mimo kilkukrotnych telefonów na infolinię spółki Lech, sms na specjalny numer, informacji na kontakt na bialystok.odpady.pl, dalej nie dostarczono mi pojemników na odpady - skarży się Krzysztof Urbańczyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas.
Urbańczyk nie ukrywa też, że lipiec zbliża się już ku końcowi i będzie musiał zapłacić za wywóz odpadów prawie 230 zł. Tymczasem nie ma za co - z prowadzonego przez niego domu samopomocy ani razu w tym miesiącu nie odebrano śmieci.
Co gorsze, leżące na podwórzu worki z odpadami często są rozparcelowywane przez zwierzęta. Posesje wokół ośrodka trzeba więc często sprzątać.
- Informacja o konieczności dostarczenia pojemnika oraz odebrania odpadów została przekazana wykonawcy w celu pilnej realizacji - powiedział zawiadomiony o sytuacji w Domu Samopomocy Caritas Karol Świetlicki, rzecznik prasowy spółki Lech odpowiedzialnej po 1 lipca za gospodarowanie odpadami w Białymstoku.
Jednocześnie Świetlicki nie udzielił odpowiedzi na pytanie, czy wobec firmy odpowiedzialnej za teren domu Caritasu zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje, czy zapłaci kary. Pytany przez nas nie poinformował również, kiedy zostaną w końcu zabrane śmieci i dostarczone pojemniki do placówki.
Ulicę Pogodną, na której znajduje się ośrodek Caritasu, obsługuje konsorcjum firm Czyścioch z Białegostoku i MPK z Ostrołęki. Z tym konsorcjum, po rażących opóźnieniach w dostawie pojemników i odbiorze odpadów, miasto zerwało umowę w sektorze IV (osiedla Pietrasze, Jaroszówka, Wygoda, Bagnówka, Bojary, Pieczurki, Skorupy oraz część Dojlid). Teraz odpady odbiera tam MPO.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl