Praca

Wróć

W tych branżach brakuje pracowników. Ofert więcej niż chętnych

2024-10-23 10:58:23
Są zawody, w których nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Sprawdzamy, kto może wybierać i przebierać w ofertach.
pixabay.com
Jak podaje Barometr Zawodów - aż w 29 zawodach są spore braki kadrowe, w przypadku niektórych z nich niedobory utrzymują się już od 2016 r.

Pogłębią się problemy z rekrutacją kandydatów do pracy w sferze budżetowej (po tym jak z równowagi do deficytu przeszli nauczyciele przedszkoli oraz pracownicy służb mundurowych). Wobec alternatyw na rynku pracy potencjalni kandydaci (zniechęceni mniej atrakcyjnymi wynagrodzeniami i/lub trudnymi warunkami pracy) wybierają inne profesje, co skutkuje powstaniem luk i zaburza stan równowagi popytu i podaży pracy w tych zawodach. W pozostałych sektorach nie przewiduje się większych zmian - wynika z badania.

Największe problemy kadrowe ma branża budowlana, medyczno-opiekuńcza, edukacyjna, produkcyjno-przetwórcza, finansowo-prawna, transportowo-spedycyjno-logistyczna, ochrony i bezpieczeństwa, gastronomiczno-turystyczna, elektroenergetyczna, mechaniczno-motoryzacyjna.

Jeśli chodzi o konkretne zawody, to w większości regionów pojawia się mnóstwo ofert pracy skierowanych do psychologów i psychoterapeutów, kierowców ciężarówek, pielęgniarek i położnych, lekarzy, spawaczy, elektryków czy nauczycieli. Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć też większego problemu operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych. 

Najwięcej ofert pracy bez zmian pojawia się w dużych miastach.

Jak wynika z Barometru Zawodów - w sierpniu w naszym regionie stopa bezrobocia wynosiła 6,8 proc. zarejestrowanych w urzędzie było 30,2 tys. osób.
JK
24@bialystokonline.pl