Praca

Wróć

W tych branżach będą rekrutować. Są też takie, które planują zwolnienia

2025-03-13 07:40:13
Jak wynika z aportu ManpowerGroup, prezentującego plany rekrutacyjne firm od kwietnia do końca czerwca 33 proc. firm planuje powiększać swoje zespoły. W 18 proc. planowane są jednak zwolnienia. Jakich branż to dotyczy?
Pixabay.com
Jak wynika z Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” prawie połowa polskich firm (46 proc.) nie planuje ani zwolnień, ani zwiększania zatrudnienia. Rekrutacje ma zamiar prowadzić w najbliższym kwartale 33 proc. przedsiębiorców, a 18 proc. myśli o zwolnieniach pracowników.

- Od roku obserwujemy stabilny trend wzrostowy, nastroje rekrutacyjne pracodawców konsekwentnie się poprawiają. Choć kwartalne zmiany nie są duże, najważniejsze jest utrzymanie pozytywnego kierunku. Widzimy popyt na pracowników, niemal wszystkie branże w naszym badaniu chcą rekrutować nowe ręce do pracy. Firmy inwestują w nowe talenty głównie z myślą o rozwoju, ekspansji na nowe rynki i obszary działalności, co generuje zapotrzebowanie na nowe kompetencje. Wiele z nich uzupełnia wakaty po odejściu pracowników, ich duża rotacja pokazuje, że warunki do zmiany pracy są korzystne, a rynek oferuje atrakcyjne możliwości dla kandydatów – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

Ekspert zwraca też uwagę, że obecnie firmy muszą się zmagać z wieloma wyzwaniami ekonomicznymi. Część z nich musi się zmierzyć ze spadkiem popytu na usługi i produkty. Wiele musi się więc skupiać na utrzymaniu aktualnie zatrudnianego zespołu.

W tych branżach będzie najwięcej ofert pracy

Jak wynika z raportu, powiększenie zespołów planują następujące branże: finanse i nieruchomości, nauki przyrodnicze & opieka zdrowotna, transport, logistyka & motoryzacja, IT, przemysł i surowce, energetyka.

Sporej redukcji etatów można spodziewać się zaś w usługach komunikacyjnych.

Największy optymizm rekrutacyjny wykazują firmy w centrum i na wschodnie kraju. To tu będzie więc najwięcej ofert pracy. Najrzadziej zatrudniać będą przedsiębiorstwa położone w południowej części Polski.
JK
24@bialystokonline.pl