Biznes

Wróć

W ten weekend niedziela handlowa. Kiedy jeszcze wypadają niedziele handlowe w 2023 r.?

2023-01-26 12:08:58
W tym roku czeka nas siedem niedziel, w których będziemy mogli zrobić zakupy.
J. Fiedoruk
W 2023 r. zakupy w niedzielę będziemy mogli zrobić siedem razy: raz w styczniu, dwa razy w kwietniu, raz w czerwcu, raz w sierpniu i dwa razy w grudniu. Dwie niedziele handlowe wypadają przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

Pierwsza niedziela, kiedy handel będzie odbywał się normalnie, przypada już w najbliższą niedzielę 29 stycznia. Kolejne w tym roku będą:
- 2 kwietnia,
- 30 kwietnia,
- 25 czerwca,
- 27 sierpnia,
- 17 grudnia,
- 24 grudnia.


Trzeba mieć na uwadze, że ostatnia niedziela handlowa w 2023 r. przypada w Wigilię. W tym dniu sklepy będą więc otwarte krócej. Zgodnie z ustawą dotyczącą ograniczenia handlu w niedziele i święta handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem w tym dniu powinny odbywać się do godz. 14.00. Podobnie jest w Wielką Sobotę.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre dni weszła w życie 1 marca 2018 r. W związku z tym, sklepy mogły być otwarte tylko w niektóre niedziele (które podane są zawsze na początku roku). Istnieją jednak wyjątki. W tych dniach handel może normalnie odbywać się np. na stacjach paliw, w punktach, gdzie sprzedawane są pamiątki, dewocjonalia, prasa, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, kupony gier losowych, w aptekach, na jarmarkach, w piekarniach, lodziarniach, cukierniach sklepach internetowych, kwiaciarniach, zakładach leczniczych dla zwierząt oraz placówkach pocztowych. Otwarte mogą być także sklepy, w których właściciel sam stanie za ladą.

Wiele sklepów szukało różnych luk prawnych, które sprawiały, że mogły być otwarte także w niedzielę. Wprowadzano np. możliwość odbioru czy nadawania paczek, przez co kwalifikowały się jako placówki pocztowe. Na początku 2022 r. sejm postanowił wprowadzić nowelę przepisów, która miała uszczelnić dotychczasowe zasady dotyczące zakazu handlu w niedzielę i święta. Od lutego 2022 r. za placówki pocztowe są uznawane tylko te punkty, w których działalność pocztowa stanowi minimum 40% miesięcznego przychodu ze świadczenia usług pocztowych. To samo dotyczy sprzedaży wyrobów piekarniczych, kwiatów itp.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl