W tej szkole przedmioty są zupełnie inne. Uczniowie rozwijają swoją pasję [WYWIAD]
Młodzież ma okazję uczyć się i rozwijać swoje umiejętności. Niedawno uczniowie po raz pierwszy odebrali świadectwa.
Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca
Obecnie coraz więcej rodziców wysyła swoje dzieci do różnych szkół, w których mogą one rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Wiele dzieci w późniejszym życiu kontynuuje swoją pasję, dlatego warto wybierać placówki dające im dużą szansę rozwoju już na starcie. Jednym z takich miejsc jest Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca w Białymstoku. Niedawno jej uczniowie po raz pierwszy odebrali świadectwa. Taki dokument z pewnością przyda się w przyszłości. Zapytaliśmy dyrektor szkoły, jak wygląda nauka w takim miejscu.
BiałystokOnline: Od jak dawna istnieje Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca?
Karolina Garbacik, Dyrektor Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca: Szkoła została założona w 2016 roku. W 2018 roku zyskała prawa szkoły publicznej, co oznacza, że działa zgodnie z podstawą programową i ramowym planem nauczania wyznaczonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organem prowadzącym szkołę jest Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca. Nauka trwa tutaj 9 lat i zakończona jest egzaminem dyplomowym. Po jej ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł zawodowy tancerza.
Ile osób się uczy? Kto może się dostać i w jaki sposób?
W latach 2019-2020 będzie uczyć się 43 uczniów w czterech klasach. Do szkoły przyjmowani są kandydaci po przejściu sprawdzianu predyspozycji, obejmującym grupy zagadnień wydolnościowych, rytmiczno-ruchowych oraz muzycznych. Kandydaci co roku składają dokumenty wiosną. Sprawdzian odbywa się w czerwcu.
Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 już się zakończyła, zapraszamy kandydatów na przyszły rok szkolny 2020/2021. Dokumenty przyjmować będziemy wiosną 2020 roku. Z kolei sprawdzian predyspozycji odbędzie się w czerwcu. O przyjęcie do szkoły starać się może młodzież w wieku od 9 do 16 lat.
Jakich przedmiotów tu się naucza i jak one wyglądają?
Edukacja w szkole obejmuje wyłącznie przedmioty artystyczne. Przedmiotem głównym jest taniec klasyczny. Co roku w czerwcu uczniowie przystępują do egzaminu promocyjnego z tego przedmiotu. Pozostałe przedmioty zawodowe to taniec współczesny, taniec ludowy, taniec charakterystyczny, taniec dawny, partnerowanie, techniki uzupełniające oraz inne przedmioty, np. audycje muzyczne, rytmika czy historia tańca.
Kiedy odbywają się zajęcia? Czy nie kolidują z innymi lekcjami w tradycyjnej szkole?
Zajęcia odbywają się popołudniami i w soboty. Nie kolidują z lekcjami w szkole. W klasach 1-3 zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu po 2 do 6 godzin lekcyjnych. W starszych klasach zajęcia odbywają się od 4 do 5 dni w tygodniu.
W tym roku uczniowie po raz pierwszy otrzymali świadectwa – co to oznacza dla szkoły i młodzieży, która tu się kształci?
Świadectwa potwierdzają umiejętności, które młodzież zdobyła w całym roku szkolnym i są dokumentami uznawanymi na terenie całej Polski. Po raz pierwszy białostocka tańcząca młodzież otrzymała świadectwa na wzór tych w szkołach baletowych.
Jakie oceny dominowały? Czy były czerwone paski?
Dominowały oceny dobre i bardzo dobre. W niektórych obszarach uczniowie wykazali wybitne zdolności, uzyskując oceny celujące. 9 osób otrzymało świadectwa z czerwonym paskiem.
Dlaczego warto uczyć się w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca? Co daje nauka w tym miejscu?
Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca jest jedyną w regionie szkołą artystyczną, która kształci w zawodzie tancerz. Jest to miejsce dla wszystkich młodych osób, których marzeniem jest związanie swojego życia z tańcem. Edukacja jest wielokierunkowa, co daje im możliwości wszechstronnego rozwoju tanecznego i duże perspektywy w przyszłym życiu zawodowym.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl