Nauka

Wróć

W szkolnych murach znów zadzwoni dzwonek – koniec wakacji. Na uczniów czekają zmiany

2015-09-01 00:00:00
Po dwumiesięcznej przerwie nadeszła pora, by ponownie zasiąść w szkolnych ławkach. Na Podlasiu do szkół wróci prawie 140 tys. uczniów i 24 tys. nauczycieli.
pixabay.com
Rok otwartej szkoły

1 września w szkołach znów zrobi się gwarno. Elegancko ubrani uczniowie ponownie zasiądą w ławkach. Dziś raczej nie na standardowych lekcjach - dzieci i młodzież wymieniają się głównie wakacyjnymi wrażeniami.

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska rok szkolny 2015/2016 ogłosiła Rokiem otwartej szkoły. Oznacza to, że placówki będą szczególnie otwarte na kulturę, sztukę, środowiska lokalne i sport. Tegorocznym priorytetem będą też: bezpieczeństwo i podniesienie jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.

Będą zmiany

W tym roku na uczniów czeka sporo zmian. Zamiast cukierków i chipsów, w sklepikach szkolnych będzie można kupić tylko zdrowe produkty. Zabraknie w nich także jedzenia z dużą ilością soli i cukrów. Od dziś w sklepikach dostaniemy: owoce, warzywa, kanapki (bez sosów czy majonezu) itp. W niektórych szkołach w naszym regionie pojawią się też automaty ze zdrową żywnością.

Zmieni się również system oceniania zajęć wychowania fizycznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce walczyć z plagą zwolnień lekarskich. Okazuje się, że wiele dzieci nie ćwiczy na lekcjach, bojąc się niskich ocen, które pogorszyłoby świadectwo z samymi ocenami bardzo dobrymi i celującymi. Od tego roku nauczyciele przy ocenianiu mają brać pod uwagę fakt, czy dziecko regularnie uczęszcza na zajęcia i czy przykłada się do zajęć. Oznacza to, że nawet dzieci niezbyt wysportowane i zwinne będą miały szanse na dobre oceny z tego przedmiotu. Dlatego teraz lekarz będzie wydawał zwolnienie z określonych ćwiczeń, a nie z całych lekcji.

W tym roku więcej uczniów otrzyma podręczniki. Dostaną je osoby uczące się w I, II i IV klasach szkół podstawowych oraz w I klasach gimnazjów. Do 2017 roku wszyscy będą korzystali z darmowych książek.

Zmiany nastąpią też w przedszkolach, gdzie już 5-latki będą obowiązkowo uczyły się języka angielskiego. Za 2 lata uczyć się języka obcego będą musiały też 3- i 4-latki. Nauczyciele, którzy będą prowadzili zajęcia z języka, będą musieli mieć odpowiednie kwalifikacje, mają czas na ich uzupełnienie do 2020 roku.

Od 1 stycznia 2016 roku w szkołach, do których uczęszczają dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną, autyzmem czy zespołem Aspergera, będą musieli być zatrudnieni nauczyciele wspomagający bądź asystenci nauczyciela. Kolejne zmiany dotyczą możliwości (za zgodą organu prowadzącego) zmniejszenia liczby uczniów w klasach integracyjnych, przedszkolach czy oddziałach integracyjnych.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl