W służbie prawu. Uczniowie poznali więzienny świat od środka
Zakończył się program edukacyjny W służbie prawu realizowany w roku szkolnym 2022/2023. Tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w spotkaniach związanych z edukacją prawną młodzieży i prewencją przestępstw.
SW
W spotkaniach wzięło udział 1800 uczniów
W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Olsztynie w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 1098 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 716 uczniów szkół podstawowych.
Spotkania funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami klas podstawowych miały miejsce na terenie szkół. Młodzież miała okazję poznać podstawowe zagadnienia prawne i przekonać się, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego z nas. Dodatkowo zaprezentowano środki przymusu bezpośredniego, jak i również środki ochronne.
Dużą atrakcją dla uczniów były pokazy z udziałem psa służbowego, który miał za zadanie spośród kilku paczek znaleźć tę, z zakazaną substancją. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces szkolenia zwierząt oraz czym zajmują się w jednostce penitencjarnej. Podczas każdych zajęć młodzież poznała również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wysłuchała jak wygląda jednostka penitencjarna od środka.
Spotkania w jednostkach penitencjarnych
Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części. Pierwsza obejmowała ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Uczniowie nauczyli się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Dużą uwagę przykuł temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności.
Kolejnym punktem wizyty uczniów na terenach jednostek penitencjarnych było spotkanie z osadzonymi. Młodzież poznała różnie historie i powody, dla których Ci młodzi ludzie znaleźli się w więzieniu. Od osadzonych młodzież usłyszała, że jedna zła decyzja, brak asertywności, brak powiedzenia słowa NIE, czy złe towarzystwo może przekreślić ich życie na długie lata.
Ponadto uczniowie mieli okazję zobaczyć warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Kilkuosobowa cela wypełniona tylko najpotrzebniejszymi i dozwolonymi rzeczami osadzonych nawet w najmniejszym stopniu nie przypominała pokoju nastolatka. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda sala widzeń, pole spacerowe oraz kaplica. Młodzież dowiedziała się m.in jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.
- Wdrożenie nowatorskiego programu W służbie prawu w Służbie Więziennej okazało się w wyjątkowo udanym przedsięwzięciem. Młodzież wykazywała realną potrzebę pozyskania wiedzy w zakresie podstawowych pojęć prawa karnego, jak również wiedzę bardziej szczegółową w zakresie prawa karnego wykonawczego. Ujrzenie więzienia od wewnątrz z pewnością było dla nich silnym przeżyciem - powiedziała por. Marta Kowalczyk-Kalinowska, rzeczniczka prasowa dyrektora Aresztu Śledczego w Suwałkach.
Łamanie prawa może przekreślić ich plany
Podczas spotkań, uczniowie poznali również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zapoznali się z zasadami rekrutacji, usłyszeli jakie są możliwości rozwoju oraz jakie przywileje niesie wybór tej ścieżki kariery.
- W dobie otaczającej nas ilości środków masowego przekazu, a w związku z tym rosnącej fali
cyberprzestępczości, program uświadomił młodzieży o odpowiedzialności karnej za m.in. hejt w Internecie ukazując tym samym, że nikt nie jest w nim anonimowy. Dodatkowo wskazał organy pomocy dla ofiar przestępstw. Ponadto położyliśmy nacisk na nielegalne posiadanie niedozwolonych środków odurzających, które niestety są dosyć popularne wśród młodzieży, aby uświadomić uczniów jakie konsekwencje czekają w związku z ich posiadaniem i rozprowadzaniem – dodała mł. chor. Wioleta Grabiak, rzeczniczka prasowa dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce.
Spotkania z uczniami miały wymiar edukacyjny, poznawczy, ale przede wszystkim prewencyjny. Uświadomiły im, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem i zupełnie inną rzeczywistością. Młodzież przekonała się, że warto mieć w życiu marzenia, plany, a przede wszystkim dążyć do celu przestrzegając prawa.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl