Pomnik Władysława Bartoszewskiego to jeden z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2021. Ma stanąć na moście łączącym plac Branickich z placem im. Andrzeja Piotra Lussy. Białostocki magistrat jeszcze w starym roku ogłosił konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie jego koncepcji.
– Koncepcja pomnika powinna opierać się na refleksji nad życiem i działalnością profesora Bartoszewskiego – więźnia Auschwitz, żołnierza AK, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnika Powstania Warszawskiego, historyka, pisarza i wybitnego dyplomaty – dziś komentuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzięki pomnikowi zmieni się symboliczny wydźwięk miejsca, w którym będzie on zlokalizowany. Most nad Białą będzie postrzegany jako hołd dla wszystkich ludzi dążących do dialogu, pojednania i porozumienia ponad podziałami.
Pomnik upamiętniający Władysława Bartoszewskiego będzie składał się z tablicy memoratywnej, monumentu i innych elementów, niezbędnych do wykreowania formy artystycznej. Całość zostanie wykonana jako odlewy z brązu patynowanego.
Na tablicy ma pojawić się inskrypcja:
Warto być przyzwoitym.
WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI
19.02.1922 – 24.04.2015
HISTORYK, PISARZ, DYPLOMATA, WIĘZIEŃ NIEMIECKIEGO OBOZU AUSCHWITZ,
DZIAŁACZ OPOZYCJI ANTYKOMUNISTYCZNEJ, MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH,
SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA, KAWALER ORDERU ORŁA BIAŁEGO,
NIE MILCZAŁ I NIE BYŁ OBOJĘTNYM.
Jej treść już uzgodniono z IPN-em.
Do 1 lutego miasto czeka na zgłoszenia artystów-rzeźbiarzy, którzy chcieliby wziąć udział w konkursie. Do 21 kwietnia będą mogli przedstawić swoje prace konkursowe, a w ciągu tygodnia sąd konkursowy wybierze zwycięzcę. Otrzyma on jako nagrodę 15 tys. zł i zostanie zaproszony do udziału w negocjacjach w sprawie szczegółowego opracowania pomnika.
Pomysł pomnika Władysława Bartoszewskiego oprotestowali wcześniej
radni PiS i
Młodzieży Wszechpolskiej.