W regionie wyremontowano 2 drogi. Wcześniej stwarzały spore niebezpieczeństwo
W tym tygodniu do użytku oddano dwie drogi - jedną w powiecie białostockim, drugą w łomżyńskim.
PUW w Białymstoku
Droga powiatowa przeszła głęboką modernizację
Wąską, gruntową i pełną wybojów zastąpiła kompleksowo przebudowana, szeroka droga asfaltowa. Odcinek o długości ponad 2 km znacząco wpłynie na wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców wsi Łuby-Kiertany w powiecie łomżyńskim.
Mieszkańcy narzekali do tej pory, iż w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych dotychczasowa żwirowa droga była nieprzejezdna, a dodatkowo wszystkim dokuczał unoszący się kurz. Jej kiepski stan sprawiał, iż stała się niebezpieczna. Ponadto wyremontowany odcinek odciąży ruch lokalnie od drogi krajowej nr 61.
- Został przebudowany odcinek o długość 2360 m. Oczywiście inwestycja bardzo potrzebna i bardzo ważna. Wcześniej była to droga nawierzchni gruntowej, żwirowo-żużlowej, często nieprzejezdna. Dzisiaj mamy jezdnię o szerokości 5,5 m, do tego chodniki, odwodnienie, wjazdy na posesję. Zostały przebudowane trzy skrzyżowania - mówił starosta łomżyński Lech Szabłowski.
Mieszkańcy wsi wyczekiwali tej inwestycji przez wiele lat. Jej realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałą kwotę uzupełniły Powiat Łomżyński i Gmina Miastkowo.
Wcześniej zagrażała bezpieczeństwu pieszych, teraz ma chodnik
Do niedawna składała się z bruku posypanego pospółką oraz żwiru. Zagrożenie stanowiła niedostateczna jej szerokość oraz brak miejsca dla pieszych. Mieszkańcy wsi Dołki w gminie Turośń Kościelna mogą odetchnąć z ulgą. To zaledwie półkilometrowy odcinek drogi powiatowej, ale na jego gruntowną przebudowę czekali latami. Teraz mogą odczuć poprawę komfortu życia.
Uroczyste otwarcie drogi zgromadziło liczną grupę mieszkańców, którzy przyznawali, że przed przebudową, szczególnie zimą, mieli olbrzymie problemy z przemieszczaniem się. Jednym z problemów był brak odpowiedniej ścieżki dla dzieci do przystanku autobusowego znajdującego się tuż za wsią.
Dzięki wybudowanemu, poszerzonemu odcinkowi możliwe jest swobodne wymijanie się pojazdów, zaś zmiana nawierzchni na bitumiczną wpłynie na poprawę ich przyczepności. Ponadto powstał chodnik z kostki betonowej, który pozwala w końcu na przemieszczanie się pieszych bez konieczności wchodzenia na jezdnię.
Inwestycja kosztowała blisko 1 mln zł, z czego połowę stanowi dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostała kwota pochodziła z budżetu Powiatu Białostockiego i Gminy Turośń Kościelna.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl