W przyszłym roku nastąpi wzrost zatrudnienia? Wiele na to wskazuje
Prawdopodobnie w styczniu pojawi się więcej ofert pracy. Zwiększenie zatrudnienia planuje w pierwszych miesiącach 2022 roku aż 43% firm.
pixabay.com
Będzie wzrost zatrudnienia? Tak wynika z raportu
Jak wynika z badań Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia od stycznia do marca przyszłego roku, aż 43% firm zwiększy zatrudnienie. Z kolei redukcję etatów planuje 19% przedsiębiorstw. Z kolei 36% nie przewiduje zmian kadrowych, a 2% nie wie, co przyniesie najbliższy kwartał.
- Plany rekrutacyjne polskich firm są zarówno optymistyczne, jak i ambitne. Przedsiębiorcy rozwijają się i w najbliższym kwartale zamierzają intensywnie rozbudowywać swoje zasoby kadrowe. Podobne zjawisko wyraźnie zwiększonego zapotrzebowania na pracowników obserwowaliśmy po kryzysie ekonomicznym, który rozpoczął się na świecie w 2008 roku – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce. - Aktualny rynek pracy jest bardzo korzystny dla kandydatów, a nadchodzący kwartał będzie sprzyjał realizacji planów związanych ze zmianą kariery – dodał.
W tych branżach będzie najwięcej ofert pracy
Największa zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie w branży przemysłowej. Tu aż 53% firm ma zamiar zwiększyć zatrudnienie. Niespełna 10% przewiduje zaś zmniejszenie liczby etatów. Dużego zapotrzebowania na nowych podwładnych należy spodziewać się także w budownictwie. W tym przypadku aż 46% przedsiębiorstw zakłada, że w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie prowadziło nabór na różne stanowiska. O pracę nie muszą się też martwić osoby pracujące w branży IT, telekomunikacji, mediów, bankowości, finansów, ubezpieczeń czy nieruchomości.
- Sprzyjająca pracownikom sytuacja na rynku pracy oznacza jednak duże wyzwania dla pracodawców, którzy zmuszeni będą intensywnie konkurować o talenty, co może być utrudnione w obliczu rosnącej presji płacowej, wynikającej między innymi z inflacji. Co więcej, tak duże, wręcz rekordowe zapotrzebowanie na nowych pracowników może jeszcze bardziej pogłębić skalę niedoboru talentów w Polsce. Jednocześnie przedsiębiorcy powinni uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w dobie największego od 15 lat deficytu talentów znalezienie pracownika dysponującego pożądanymi umiejętnościami może być procesem długotrwałym i niełatwym – tłumaczy Walenczak.
Najwięcej nowych ofert pracy na początku 2022 roku pojawi się w centralnej części Polski. Wiele rekrutacji będzie też prowadzonej we wschodniej części kraju. Najgorzej będzie zaś na północy.
Najwięcej ofert pojawi się z dużych przedsiębiorstw, które chcą intensywnie rozbudowywać swoje struktury. Średnie firmy także planują powiększać swoje zespoły, jednak będą to robić stopniowo. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku mikro przedsiębiorstw. W tym przypadku tylko niektóre będą zatrudniać nowe osoby.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl