W problematycznym miejscu powstanie ścieżka rowerowa. Chodzi o centrum miasta
Nowa droga dla rowerów ma połączyć rondo Andrzeja Lussy z ulicą Akademicką. Właśnie trwają prace nad koncepcją przebiegu. Magistrat bierze pod uwagę dwa warianty.
UM Białystok
Kłopotliwe rondo Lussy
Przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym w centrum Białegostoku przebiega już jedna ścieżka rowerowa. Wiedzie ona wzdłuż ulicy Jana Klemensa Branickiego i alei Józefa Piłsudskiego. Zorientowana jest w kierunku wschód-zachód. Niestety, stamtąd nie da dojechać się na Bojary czy też w stronę osiedla Piaski. Główne arterie centrum (częściowo) również nie posiadają dobrze wytyczonych ciągów rowerowych. Chodzi tutaj o ulice: Świętojańską, Legionową i Sienkiewicza (od centrum przesiadkowego rzeka Biała w stronę Legionowej). Teraz nadarza się okazja, by to zmienić.
Miasto szuka wykonawcy. Czas mija 14 maja
O poszukiwaniach podmiotu odpowiedzialnego za wykonanie konceptu informuje wiceprezydent Przemysław Tuchliński (odpowiedzialny za miejskie inwestycje).
-Zamówienie dotyczy opracowania koncepcji na budowę asfaltowej drogi dla rowerów wzdłuż placu Jana Pawła II i ulicy Legionowej na odcinku od ronda doktora Lussy do ulicy Akademickiej o długości 0,8 km. Tuchliński oczekuje, że potencjalny wykonawca zaproponuje aż dwa warianty przebiegu ścieżki rowerowej. Dodaje, że niezbędne może okazać się wycięcie krzewów i drzew.
Piotr Kempisty ze stowarzyszenia Rowerowy Białystok w rozmowie z Kurierem Porannym wskazuje, że jest duże zapotrzebowanie na taką trasę.
-Mapy pokazujące natężenie ruchu rowerowego na tym odcinku jednoznacznie dowodzą, że jest duże zapotrzebowanie na taką drogę – komentuje Kempisty.
W Białymstoku, poza ścieżką łączącą rondo Lussy z ul. Akademicką, planowane są także inne drogi rowerowe. Obejmą ulice: Sławińskiego, aleję Konstytucji 3 maja, aleję Piłsudskiego, Sikorskiego, Składową, Świętokrzyską i Baranowicką.
Korzyści z jazdy rowerem
Aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO wskazują, że każda dorosła osoba powinna zapewnić sobie tygodniowo około 150-300 min. wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności lub 75-150 min. intensywnych ćwiczeń, co pozwoli przez dłuższy czas cieszyć się lepszym samopoczuciem. Regularne uprawianie sportu niesie za sobą wiele profitów.
Jazda na rowerze wpływa na lepsze spalanie kalorii. Jest zdrowa dla kręgosłupa i stawów kolanowych. Pozwala zwiększyć pojemność płuc, dotlenia krew oraz zmniejsza tętno spoczynkowe organizmu. Poruszanie się rowerem nie emituje szkodliwego CO2, redukuje stres oraz poprawia równowagę.
Doceniają to szczególnie Holendrzy. Szacuje się, że w Holandii jest więcej rowerów niż ludzi. Mieszkańcy kraju tulipanów mają silną kulturę rowerową, która promuje jazdę na rowerze jako zrównoważony, zdrowy i przyjemny środek transportu.
Nie posiadasz własnego roweru? Nie martw się!
W Białymstoku ogólnodostępna jest sieć jednośladów BiKeR. Na ponad 60 stacjach do dyspozycji jest 550 jednośladów, a wśród nich: 470 rowerów standardowych, 50 z fotelikiem do przewożenia dzieci, 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych. Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia. Rowery miejskie można będzie wypożyczać do końca października.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl