Młodzi sportowcy mogą przeżyć wspaniałą przygodę
Od 24 lat Puchar Tymbarku spełnia sportowe marzenia wielu młodych piłkarek i piłkarzy. Przygodę z futbolem, poprzez udział w omawianych zawodach, zaczynali, m.in. Paulina Dudek (Paris Saint-Germain), Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Arkadiusz Milik (Juventus) czy Piotr Zieliński (SSC Napoli).
- Jesteśmy dumni, że z roku na rok poziom turnieju wchodzi na coraz wyższy poziom, a rozgrywki zyskują większą popularność wśród dzieci, kibiców i trenerów. Obecnie przygotowujemy się do kolejnej edycji turnieju i mamy nadzieję, że jeszcze większa liczba dzieci odważy się sięgnąć po marzenia. Wierzymy, że - podobnie jak w poprzednich edycjach - dużą część uczestników będą stanowiły dziewczynki. Znamy historię z tego roku, gdy jedna z piłkarek zmobilizowała koleżanki z klasy do udziału w turnieju. Liczymy, że w XXIV edycji Pucharu Tymbarku takich sytuacji będzie jeszcze więcej - oznajmia Adam Kaźmierczak, wiceprezes PZPN ds. Piłkarstwa Amatorskiego.
Co istotne, aby wziąć udział w turnieju, nie trzeba regularnie trenować. Wystarczy zaangażowanie oraz chęć przeżycia wspaniałej przygody. Nie ma znaczenia, czy zawodnicy pochodzą z dużego miasta, czy małej wsi. W Pucharze Tymbarku każdy ma równe szanse. Potwierdzają to wyniki zeszłorocznej edycji, kiedy to do ogólnopolskiego finału zakwalifikowało się wiele drużyn z mniejszych miejscowości, w tym zwycięzca w kategorii U-12 dziewcząt - zespół ze Szkoły Podstawowej w Krasnem (województwo podkarpackie).
- Puchar Tymbarku to przede wszystkim świetna zabawa dla każdego miłośnika piłki nożnej oraz możliwość rozegrania meczu na PGE Narodowym. Dla młodych piłkarek i piłkarzy to również idealna okazja do pokazania talentu przed trenerami kadr młodzieżowych. Puchar Tymbarku może być pierwszym krokiem w karierze zawodowego piłkarza - mówi Adam Buksa, reprezentant Polski w piłce nożnej.
O finał na PGE Narodowym trzeba zawalczyć
Jak co roku drużyny zmierzą się najpierw na poziomie gminnym, powiatowym, a także wojewódzkim, by następnie powalczyć o nagrodę główną w wielkim finale, który tradycyjnie odbędzie się na największym stadionie w kraju - PGE Narodowym. Pierwsze dwa etapy będą zrealizowane w marcu i kwietniu, a 16 finałów wojewódzkich zostanie przeprowadzonych w maju. Tak jak w poprzednich edycjach, rywalizacja drużyn w kategorii U-8 zakończy się na etapie wojewódzkim, natomiast starsi zawodnicy zmierzą się w czerwcu w finale ogólnopolskim w Warszawie.
Na najlepsze drużyny XXIV edycji Pucharu Tymbarku czekają niezapominane i pełne piłkarskich emocji nagrody. Finaliści nie tylko zostaną zaproszeni na mecz reprezentacji Polski, ale również będą mieli możliwość zadania pytań swoim idolom podczas specjalnego spotkania z zawodnikami kadry narodowej. Dodatkowo nagrody i medale przewidziane są również na wcześniejszych etapach rozgrywek.
- Grałem w turnieju, jak byłem bardzo młody. Na pewno Puchar Tymbarku był dla mnie wielkim wydarzeniem, ponieważ jako dziecko nie rozgrywałem aż tak dużych imprez. Dlatego też zapraszam do zapisów - zachęca do udziału w zawodach Patryk Peda, reprezentant Polski w piłce nożnej, zawodnik włoskiego SPAL.
Liczba drużyn? Podlaskie na końcu stawki
Zapisy do XXIV edycji wydarzenia rozpoczęły się już 4 września i potrwają do 31 stycznia 2024 r. Do udziału w turnieju mogą zgłosić się drużyny szkolne dziewcząt i chłopców z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych: U-8 (rocznik 2016 i 2017), U-10 (rocznik 2014 i 2015) oraz U-12 (rocznik 2012 i 2013). Zgłoszeń powinni dokonywać nauczyciele, trenerzy oraz opiekunowie (np. rodzice za pisemną zgodą dyrektora szkoły), wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na specjalnej
stronie internetowej.
Zespoły dziewcząt i chłopców rywalizują w oddzielnych kategoriach, jednak istnieje również możliwość stworzenia drużyn mieszanych, w których do zespołów chłopców dołączają dziewczynki. Co więcej, w zespołach w kategorii U-10 i U-12 może wystąpić dwóch zawodników z młodszych roczników. Drużyny w kategorii U-8 powinny liczyć od minimum 5 do maksimum 10 zawodników, natomiast w kategoriach U-10 i U-12 – od minimum 6 do maksimum 10 graczy. Co szczególnie ważne dla szkół z mniejszych miejscowości, placówki z jednej gminy mają możliwość zgłoszenia jednej wspólnej drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych, pod warunkiem, że wszystkie podmioty mają łącznie nie więcej niż 350 uczniów w rocznikach 2012-2017.
Do tej pory do kolejnej odsłony Pucharu Tymbarku zgłosiło się ponad 2700 drużyn. Najmniej zespołów jak na razie zapisanych jest w województwie podlaskim (tylko 67). Warto to zmienić, bo niecodziennie pojawia się okazja, by wziąć udział w tak dużej imprezie. Biorąc pod uwagę tylko rywalizację dzieci, nawet największej w Europie.