W Podlaskiem powstanie duża fabryka wyrobów aerozolowych
W łapskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trzy działki znalazły swoich nabywców. Jedną z nich kupiła firma AG CHEMIA, która chce wybudować fabrykę wyrobów aerozolowych.
UM Łapy
Trzy działki zyskały nabywców
Na koniec ubiegłego roku został rozstrzygnięty przetarg na sprzedaż użytkowania wieczystego nieruchomości położonych w nowej części podstrefy Łapy. W wyniku tego postępowania trzy nieruchomości znalazły nabywców. W styczniu 2020 roku podpisano z nimi warunkowe umowy sprzedaży.
Konieczność podpisania umów warunkowych wynikała z przepisów, zgodnie z którymi prawo pierwokupu tych działek przysługuje agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Agencja nie skorzystała z niego i w związku z tym możliwe było podpisanie umowy sprzedaży przenoszącej prawo użytkowania wieczystego.
- Jestem bardzo zadowolony z rozstrzygnięcia postępowania przetargowego. Był to pierwszy przetarg, w wyniku którego zgłosiło się trzech inwestorów. Jestem przekonany, że nasze tereny są bardzo atrakcyjne i że wkrótce pozostałe działki również znajdą nabywców, co bezpośrednio przełoży się na wzrost liczby miejsc pracy w naszej gminie – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.
Podpisano już pierwszą umowę sprzedaży
Pierwszą umowę sprzedaży działek gminnych zlokalizowanych w nowej części podstrefy Łapy burmistrz miasta Krzysztof Gołaszewski podpisał z inwestorem 6 lutego. Jest nim firma AG CHEMIA Sp. z o.o. Sp.k. z Sokół.
Firma AG CHEMIA, reprezentowana przez Andrzeja Gąsowskiego, została nabywcą nieruchomości o powierzchni 1,0618 ha położonej przy ul. Cukrownicznej. Firma istnieje na polskim rynku od 1989 roku. Posiada trzydziestoletnie doświadczenie w branży aerozolowej.
- Na zakupionych od gminy działkach zostanie wybudowana fabryka wyrobów aerozolowych. Zakład będzie produkował dezodoranty, środki czystości, środki smarne, techniczne i inne - wszystko w opakowaniach aerozolowych. Powstanie mieszalnia płynów oraz nowoczesne laboratorium - zapowiada prezes zarządu AG Chemia.
Zakończenie budowy jest planowane na koniec 2023 roku. Zakład będzie potrzebował pracowników laboratorium, techników, automatyków – zatem już teraz zainteresowane osoby mogą składać swoje aplikacje.
Podpisanie dwóch kolejnych umów sprzedaży przenoszących prawo użytkowania wieczystego zostało zaplanowane na koniec lutego 2020 roku.
Podstrefa Łapy TSSE
Na nabywców czeka jeszcze siedem działek w podstrefie Łapy. Kolejne postępowanie przetargowe zaplanowano na koniec I kwartału 2020 roku.
Gmina Łapy dysponuje bogatą ofertą terenów inwestycyjnych, z których część jest położona na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Głównym celem działania TSSE jest wzrost aktywności gospodarczej terenów uważanych za słabiej rozwinięte ekonomicznie poprzez wykorzystanie istniejących walorów inwestycyjnych tych obszarów oraz rozwój więzi kooperacyjnych w strefie i jej bezpośrednim otoczeniu.
TSSE, której część stanowią tereny inwestycyjne w Łapach, jest zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu – spółkę Skarbu Państwa, która odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki.
Obszar podstrefy Łapy obejmuje 11,96 ha terenu i zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod działalność produkcyjną i usługową.
Tutejsze tereny inwestycyjne są wyposażone w niezbędną infrastrukturę: sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, kanalizację teletechniczną oraz drogę wewnętrzną wraz z oświetleniem.
Atutem łapskiej podstrefy jest przede wszystkim jej umiejscowienie względem linii komunikacyjnych – bezpośrednie sąsiedztwo drogi wojewódzkiej oraz dróg powiatowych, a także bliskość bocznicy kolejowej, połączonej z linią kolejową Warszawa - Białystok - granica państwa z Litwą.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl