Aktualności

Wróć

W Podlaskiem otwarto nowe przejście graniczne [WIDEO]

2014-01-10 00:00:00
Ambasadorzy Szwajcarii i Polski na Białorusi, komendant główny straży granicznej, przedstawiciele resortu gospodarki i MSW oraz wojewoda podlaski Maciej Żywno otworzyli zmodernizowane kolejowe przejście graniczne w Siemianówce.
Podlaski Urząd Wojewódzki
Kolejowe przejście graniczne w Siemianówce zostało przeznaczone dla ruchu towarowego. Obiekt nie spełniał standardów w zakresie prowadzenia odpraw celnych, przeładunku pod dozorem celnym, czy zgłaszania towarów akcyzowych wprowadzanych na obszar UE. Generalna przebudowa przejścia, a właściwie jego budowa, była konieczna. Odgrywa ono ważną rolę w handlu drewnem, towarami rolnymi i spożywczymi.

W ramach inwestycji powstały budynki: straży granicznej, służby celnej, kontroli fitosanitarnej oraz wiaty, rampa przeładunkowa, drogi i ogrodzenia, instalacje wewnętrzne i zewnętrzne (elektryczne, sanitarne, centralnego ogrzewania).

Dotychczas na przejściu odprawiano 4 pociągi dziennie. W nowej infrastrukturze może to być 6-8 pociągów. Zainteresowanie transportem kolejowym przez granicę niewątpliwie wzrośnie, z uwagi na punkt odpraw fitosanitarnych (wielu przedsiębiorców zgłaszało taką potrzebę), który umożliwi przewóz towarów pochodzenia roślinnego. To z kolei pozwoli odciążyć przejścia najbardziej obecnie oblegane.

Inwestycję zrealizowano ze środków budżetu państwa oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 17,5 mln zł, w tym 85% z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a pozostałe 15% ze środków krajowych.

W trakcie budowy jest też sąsiednie przejście drogowe w Połowcach – również z pieniędzy Szwajcarów i transgranicznego programu unijnego Polska–Białoruś-Ukraina. Będzie to nowoczesne międzynarodowe przejście graniczne o powierzchni 18 ha.

Obecnie przejście w Połowcach ma charakter bilateralny, czyli przeznaczone jest wyłącznie dla obywateli Polski i Białorusi. Po zakończeniu budowy będzie to przejście międzynarodowe. Teraz odprawiane są tylko samochody osobowe. Po zakończeniu budowy służby graniczne będą odprawiać w ciągu doby, w dwóch kierunkach 2000 samochodów osobowych, 50 autokarów i 200 samochodów ciężarowych do 7,5 tony. To ogromna zmiana i jednocześnie odciążenie od ruchu osobowego innych przejść.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl