W podlaskich lasach pojawią się nowe drzewka
W 2012 roku leśnicy odnowią powierzchnie leśne i zalesią grunty na łącznym obszarze ok. 4000 ha. We wszystkich 31 nadleśnictwach RDLP w Białymstoku wysadzi się w tym roku ok. 30 mln młodych drzewek.
RDLP w Białymstoku
Będą to głownie sadzonki sosny, świerka, dębu, brzozy i olszy. Skład gatunkowy odnawianych powierzchni, a więc lasu jaki będzie rósł w danym miejscu, zależy od gleby. Na podstawie jakości i typu gleby leśnicy projektują skład gatunkowy przyszłego lasu. W regionie Polski północno-wschodniej zwiększa się udział gatunków liściastych w odnowieniach i zalesieniach, dążąc do 40 proc. składu w uprawach leśnych.
Coraz większe znaczenie w gospodarce leśnej mają odnowienia naturalne. Leśnicy wybierają miejsca w drzewostanie, gdzie las sam może się obsiać, pielęgnują te powierzchnie i jeśli to konieczne sztucznie wprowadzają tam uzupełnienia gatunkami właściwymi.
W szkółkach leśnych rozpoczęto wyjmowanie sadzonek z gruntu, a wolne kwatery są przygotowywane do obsiewu nasion pod produkcję sadzonek na przyszłe lata. W nadleśnictwach wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku trwają przygotowania powierzchni leśnych do zasadzenia sadzonek.
Dzięki zalesieniem prowadzonym przez leśników powierzchnia leśna w regionie białostockiej dyrekcji lasów wzrosła od czasów II wojny światowej o ponad 200 tys. hektarów. Natomiast lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie, a miąższość grubizny na pniu w tym okresie zwiększyła się ponad dwukrotnie. Osiągnięcie tych wskaźników było możliwe dzięki pracy leśników-hodowców.
andy