Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep to największa impreza teatralna w regionie Puszczy Białowieskiej. Jego ideą jest wędrówka ze sztuką - dzielenie się nią, współtworzenie jej. Dlatego Wertep przybrał formę wędrującego Festiwalu. Każdego dnia jest w innej miejscowości - raz w większej, innym razem w bardzo małej.
Wertep to nie tylko określenie wyboistego terenu, tak nazywano także średniowieczne grupy teatralne, więc tradycja tego typu spektakli jest bardzo długa.
- Pierwszym festiwalem, który posługiwał się takim mechanizmem jak Wertep był Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze w latach 70. i 80. Mechanizm podróżowania, wędrowania jest dobry. Wertep to nazwa grup teatralnych działających w okresie średniowiecza na całej rubieży wschodniej Europy, od Rumunii, Ukrainy, po Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę. Wszędzie tam funkcjonował Wertep, jako zjawisko artystyczne. Te zespoły wypełniały lukę jarmarcznej, ludowej sytuacji. My używamy sprawdzonego schematu. Skoro to funkcjonowało, to dlaczego dziś nie miałoby działać - powiedział podczas konferencji dyrektor Festiwalu Wertep, Dariusz Skibiński.
Festiwal Teatralny rusza w piątek (30.07) i potrwa do niedzieli (8.08). Odbędą się 24 spektakle w: Narewce, Bielsku Podlaskim, Narwi, Gródku, Hajnówce, Białowieży, Dubinach, Orli. Sztuki będą grane w plenerze codziennie od godz. 14:00.
- Chcemy sprawdzić, jakie nastawienie publiczności jest, czy ona się zjawi, po tym co przeszliśmy - podkreślał Skibiński. - Ludzie są spragnieni wydarzeń. Wszyscy są stęsknieni. Musimy gdzieś głowę zawiesić w inną przestrzeń i duchowo i fizycznie. Spotkać się. Wertep to nie tylko prezentacja spektakli, całe rodziny się spotykają. Ludzie specjalnie przyjeżdżają na Wertep z całej Polski - dodał dyrektor Festiwalu.
Wsparciem organizacyjnym dla Wertepu są młode osoby z całej Europy: z Francji, Portugalii, Austrii, Grecji, Chorwacji. Chętnych do pomocy nie brakuje także z hajnowskiej szkoły średniej.
W tym roku wystąpią przede wszystkim teatry z Polski. Z uwagi na pandemię zespołom z innych krajów nie opłacało się przyjeżdżać.
Teatry prezentują wysoki poziom.
- Rzetelność jest bardzo ważna. Musi i wzruszać i śmieszyć i trochę irytować. Bo inaczej będzie to martwa forma - stwierdził Skibiński.
Podczas Festiwalu odbędą się premiery oraz jeden spektakl z audiodeskrypcją (Plan lekcji). W programie przewidziano sztuki także dla młodszej widowni.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Portal Białystokonline.pl patronuje wydarzeniu.