W Okopach powstanie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W czwartek (7.07) podpisano porozumienie pomiędzy Fundacją Dobro, a Muzeum Podlaskim, dotyczące utworzenia Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Malwina Witkowska
Powstanie muzeum poświęcone ks. Popiełuszce
Pomysł utworzenia muzeum poświęconego postaci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki powstał kilka lat temu. Teraz plany wkroczyły w dalszy etap - podpisano porozumienie pomiędzy Fundacją Dobro, a Muzeum Podlaskim, dotyczące utworzenia muzeum w Okopach (powiat sokólski).
- Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest jednym z 300 projektów pamięci muzealnych realizowanych w tej chwili w Polsce - poinformował prof. Piotr Gliński wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Musieliśmy połączyć inicjatywę rodzinną, inicjatywę Fundacji Rodziny Popiełuszko i Fundacji Dobro w kierunku powołania muzeum w Okopach, w miejscu urodzin Jerzego Popiełuszki z siłą polskiego państwa. Krótko mówiąc polskie państwo sfinansuje tę budowę, w oparciu o inicjatywę oddolną, czyli o dokumentację projektową, o projekt znanego w całej Polsce studio architektonicznego pana Mirosława Nizio, który zrealizował chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego - tłumaczył wicepremier.
Umowa przede wszystkim ma umożliwić zaangażowanie środków państwowych w realizację projektu.
- Będzie to szczególne muzeum, ponieważ jest poświęcone szczególnej osobie. Ks. Popiełuszko jest autorytetem bardzo potrzebnym polskiej młodzieży. To był człowiek, który swoim życiem do końca zaświadczył wierności, podstawowych wartości chrześcijaństwa, a jednocześnie był wojownikiem o niepodległość Polski i stał się również męczennikiem. To postać bardzo potrzebna współcześnie - mówił prof. Gliński.
Do końca roku zakupią grunt
Muzeum Podlaskie podlega Województwu Podlaskiemu z marszałkiem Arturem Kosickim na czele. Uważa on, że podpisanie umowy to ważny krok do tego, aby inwestycja powstała.
- Kim jest ks. Jerzy Popiełuszko nie trzeba naszemu pokoleniu tłumaczyć, ale powinniśmy wiedzę o księdzu przekazywać młodemu pokoleniu. Dlatego to muzeum jest potrzebne - naznaczył marszałek. - Do końca tego roku grunt w Okopach będzie już własnością Muzeum Podlaskiego. Później zostaje nam rozstrzygnięcie kwestii związanych z tym, kto będzie muzeum budował.
Ponadto do końca roku ma zostać wydane pozwolenie na budowę oraz przygotowany wstępny kosztorys. Muzeum ma powstać do końca 2025 r.
W kwestie utworzenia muzeum silnie zaangażowana również była Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko Dobro.
- Fundacja powstała całkiem niedawno, bo w 2015 r. i jej głównym celem było upamiętnienie miejsca, gdzie urodził się Jerzy Popiełuszko. Czułem, że Okopy zostaną zapomniane. Osoby, z którymi rozmawiałem i które znały księdza bardzo dobrze, nie wiedziały, skąd on pochodzi. Ja stwierdziłem, że jeżeli chcemy kogoś poznać dokładnie, to trzeba go poznać od korzeni, czyli miejsca, w którym się urodził - tłumaczył Marek Popiełuszko, prezes fundacji i zarazem bratanek ks. Jerzego.
Jak będzie wyglądało?
Projektantem muzeum jest Mirosław Nizio, architekt, założyciel Nizio Design International.
- Projekt był niezwykle trudny, a prace na nim rozpoczęliśmy ponad 3 lata temu. Miałem trudne wyzwanie, aby sprostać oczekiwaniom ze względu na historię życia ks. Jerzego, męczeństwa, jak i również kontekst. Miejsce bardzo skromne, wieś Okopy, a więc architektura powinna się wpisać w okoliczny kontekst. Pomysł na wzniesienie nowoczesnej placówki, w nowoczesnym wymiarze inspirowanym takimi przydrożnymi kapliczkami, jak i kościołami o trójkątnych szczytach było dla mnie tym, co widziałem w tym obiekcie. Szczególną wagę przykładałem właśnie na tę prostotę - zaznaczył architekt.
Jak dodał, historia księdza w tym miejscu będzie uwidoczniona na każdym poziomie: merytorycznym, edukacyjnym i duchowym.
- Będąc jeszcze 3 lata temu na tej ziemi, usiadłszy sobie na trawie, dotykając tej ziemi poczułem pewną wibrację. Wtedy ten projekt stał się czymś bardziej duchowym, chyba najtrudniejszym w mojej karierze - powiedział Mirosław Nizio. - Budynek zostanie zbudowany z kamienia, miejscowego kruszywa metodą prawie ręcznego wykonania. W szczególności zwracam uwagę na wnętrza, gdzie światło, szkło i materiały naturalne będą materią, która będzie wiele znaczyła w wymiarze symbolicznym. A światło będzie naszą inspiracją dochodzenia do prawdy i inspirowania się na przyszłość w duchu i spokoju - dodał.
Muzeum podniesie prestiż Suchowoli
Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski podkreślił, że od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w 2024 r. minie równe 40 lat.
- Przez ten czas wrosły już nowe pokolenia Polaków, dla których jest to już historia, żartem mówiąc prehistoria. Zapewniam, że Muzeum Podlaskie będzie szukało języka, żeby nie tylko zabezpieczyć pamiątki, nie tylko utrwalić jego spuściznę, ale też w sposób efektywny ją przekazywać. Jestem przekonany, że tak nowoczesne muzeum wymaga odpowiednio nowoczesnego przekazu. Już dziś się do tego przygotowujemy, żeby było ono dostosowane do wszystkich odbiorców - zaznaczył dyrektor Wilczewski.
Ks. Popiełuszko urodził się w 1947 r. w Okopach, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Z kolei w pobliskiej Suchowoli ukończył szkołę podstawową i liceum, tam również jako ministrant związał się z duszpasterstwem parafialnym. Dlatego dla burmistrza Suchowoli Michała Matyskiela, okolice zarówno wsi Okopy, jak i miasta Suchowola to miejsca, w których wszystko się zaczęło.
- Ten projekt ma wymiar symboliczny. Dla nas jako miasta jest także ważny pod kątem prestiżowym, a symboliczny z uwagi na to, że co roku z fundacją i Solidarnością organizujemy wydarzenie poświęcone pamięci ks. Jerzego. Ale niebawem powstanie przepiękne muzeum, które będzie służyło nie tylko województwu podlaskiemu, ale wszystkim pielgrzymom, którzy pielgrzymując za księdzem chcą właśnie trafić do źródła, czyli do Okopów. Teraz będą mogli poznać go poprzez perspektywę tego muzeum - stwierdził Michał Matyskiel.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl