Wiele kobiet decyduje się uczestniczyć w zajęciach szkół rodzenia choćby z tego względu, by przygotować się na zmiany, jakie je czekają, oswoić lęk związany z porodem, nauczyć się pielęgnować noworodka. Spotkania sprzyjają też nowym znajomościom – inne przyszłe mamy stają się nieocenioną grupą wsparcia.
Coraz większą popularnością cieszy się bezpłatna Szkoła Rodzenia Centrum Medycznego Ryska. Ideą szkoły jest to, aby dać przyszłym rodzicom możliwość zdobycia praktycznej wiedzy dotyczącej opieki nad noworodkiem, karmienia piersią, przygotować kobiety i ich partnerów do świadomego porodu. Położne tłumaczą, co będzie się działo podczas tych kilku lub kilkunastu godzin przychodzenia dziecka na świat. Wiedza, którą kobiety otrzymują w szkole rodzenia, daje im wiarę, że sobie poradzą.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne połączone są z zajęciami gimnastycznymi. Coraz więcej kobiet kładzie nacisk na dobrą kondycję fizyczną w ciąży. Są świadome tego, że przyszła mama, zwłaszcza aktywna zawodowo, powinna znaleźć chwilę na odprężenie i wyciszenie. Oprócz tego ćwiczenia gimnastyczne i oddechowe zmniejszają dolegliwości związane z ciążą, a w efekcie końcowym ułatwiają poród siłami natury.
Szkoła Rodzenia Centrum Medycznego Ryska organizuje również dla Pań i ich partnerów spotkania z lekarzem pierwszego kontaktu, fizjoterapeutą, instruktorem masażu Shantala, konsultantem laktacyjnym oraz dietetykiem. Przyszli rodzice zdobywają cenną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy noworodkowi i niemowlęciu w sytuacji zadławienia, bezdechu, oparzenia, zapoznają się z kalendarzem szczepień, uczą się prawidłowo podnosić dziecko, dowiadują się, jak masować maluszka i jakie korzyści z tego płyną. Przyszłe mamy zapoznają się z różnymi technikami karmienia piersią. Dietetyk udziela ważnych wskazówek na temat odżywiania się.
Nareszcie razem – rodzina w komplecie
Narodziny dziecka zmieniają świat świeżo upieczonych rodziców. Jest to dla nich szczęśliwy czas, lecz pojawiają się też trudne chwile. Kobieta często czuje się zagubiona i przerażona nowymi obowiązkami, do tego dochodzi lęk o zdrowie maluszka. Wtedy z pomocą i wsparciem przychodzi położna, która udziela wskazówek, uspokaja, pomaga odnaleźć się w nowej sytuacji, bada stan zdrowia dziecka i mamy.
W pierwszych dniach życia dziecka często pojawia się żółtaczka noworodkowa. Kiedy zażółcenie skóry jest niepokojące, rodzice zawsze mają możliwość poprosić położną z Centrum Medycznego Ryska, aby przyjechała do nich ze specjalnym miernikiem poziomu bilirubiny, który jest powszechnie stosowany w szpitalach i najlepszych klinikach ginekologiczno-położniczych. Pomiar tego typu urządzeniem minimalizuje stres dziecka, gdyż nie ma potrzeby każdorazowego pobierania krwi do badania, dzięki czemu maleństwo nie jest narażone na infekcje. Jeśli stężenie bilirubiny jest za wysokie, położna kieruje rodziców wraz z dzieckiem na konsultację z lekarzem rodzinnym Centrum Medycznego Ryska.
Jeżeli zdarzy się tak, że maleństwo mocno i często ulewa, jest rozdrażnione, słabo przybiera na wadze, nie ma apetytu, warto zrobić u dziecka USG w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego. Centrum Medyczne Ryska umożliwia wykonanie takiego badania na miejscu w przychodni. Co ważne, badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie szkodzi maluszkowi.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej:
www.cmryska.pl
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]