Aktualności

Wróć

W Mońkach będzie dostęp do błękitnego paliwa

2019-04-16 14:33:02
Mońki są pierwszą gminą w naszym regionie, w której mieszkańcy będą mieli dostęp to tzw. błękitnego paliwa.
A.Augustynowicz/wrotapodlasia.pl
Ważna inwestycja w Mońkach

W poniedziałek (15.04) została otwarta w Mońkach stacja regazyfikacji, która dzięki wykorzystaniu technologii LNG daje dostęp do tzw. błękitnego paliwa. To z pewnością pozytywnie wpływa na rozwój gminy. Premier Morawiecki w liście, który został odczytany podczas uroczystości przez posła do Parlamentu Europejskiego Karola Karskiego, inwestycja ta jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców całej gminy i kolejny krok w rozwoju gazownictwa w województwie podlaskim.

Otwarcie stacji LNG w Mońkach jest przykładem likwidacji białych plam na gazowniczej mapie Polski. Jestem przekonany, że zapoczątkuje to rozbudowę sieci w mieście, a także przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności gospodarczej całej gminy. Wierzę, że każdy z mieszkańców Moniek odczuje korzyści płynące z tej ważnej inwestycji – napisał w liście premier Morawiecki.

Z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski wspomniał podczas przemówienia o założeniach, które zostały ogłoszone kilka miesięcy temu odnośnie programu przyśpieszenia inwestycji w sieć gazową Polski, a zgodnie z nim do 2022 r. aż o 300 ma zwiększyć się liczba zgazyfikowanych gmin w Polsce. W Podlaskiem będzie to 26 gmin.

90 proc. ludności Polski będzie miało dostęp do gazu. Oznacza to z jednej strony dużo czystsze powietrze, a z drugiej poprawę komfortu życia – powiedział minister. Dodał też, że kolejne inwestycje, a więc budowa gazoportu oraz gazociągu Baltic Pipe, sprawi, że Polska będzie bezpieczna w zakresie dostaw gazu, co pozwoli na spokojne kontynuowanie procesu gazyfikacji kraju.

Na Podlasiu nie jest zbyt dobrze

Niestety województwo podlaskie ma niechlubne 1. miejsce, jeśli chodzi o najsłabiej zgazyfikowania województwem w Polsce.

Przy średniej krajowej wynoszącej 59,8 proc., gazyfikacja województwa podlaskiego wynosiła na czerwiec 2018 roku zaledwie 20,3 proc. Na 118 gmin województwa sieć gazowa znajduje się tu jedynie na terenie 24 – przypomniał poseł Krzysztof Jurgiel. – Dlatego od kilku lat działam wraz z władzami województwa na rzecz gazyfikacji naszego województwa, m.in. wystąpiłem w tej sprawie do ministra Tchórzewskiego oraz Polskiej Spółki Gazownictwa – dodaje.

Wynikiem tego jest budowa i regazyfikacja gazu w Mońkach. Do 2022 r. planowo w naszym regionie ma być 26 takich inwestycji, z czego 10 jeszcze w tym roku. Będą to gminy: Augustów, Bielsk Podlaski, Czeremcha, Czyżew, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Grajewo, Hajnówka, Knyszyn., Kolno, Krasnopol, Lipsk, Milejczyce, Mońki, Orla, Przerośl, Raczki, Rutki, Sejny, Sokółka, Suraż, Szczuczyn, Szepietowo, Śniadowo, Trzcianne, Wąsosz.

– To bardzo dobry dzień dla Moniek, bo mieszkańcy gminy zyskali możliwość dywersyfikacji źródeł ciepła – dodał poseł Jurgiel. – To ważne w kontekście polityki energetycznej i cieszę się, że przyłożyłem do tego rękę.

To druga taka inwestycja w kraju

Moniecka inwestycja jest drugą w Polsce. Takie rozwiązanie umożliwia dostęp do gazu w miejscach, gdzie budowa sieci liniowej z pewnością potrwa jeszcze bardzo długo.

- Gdybyśmy mieli czekać na rozwój sieci przesyłowej, to prawdopodobnie Mońki doczekałyby się gazu za jakieś 15-20 lat – wyjaśniał Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG S.A.

- Jest tu duże zapotrzebowanie na gaz, na tym terenie funkcjonuje kilku dużych odbiorców, ale też należy pamiętać, że gaz jest paliwem napędowym rozwoju i często jest tak, że jeśli nie ma gazu w gminie, to ciężko jej pozyskiwać inwestorów – dodał wiceprezes Szczudło.

Czym jest błękitne paliwo? LNG to gaz ziemny skroplony w specjalnych warunkach. Ma około 600 razy mniejszą objętość niż w stanie lotnym. To sprawia, że jest znacznie bardziej ekonomiczne w transporcie czy magazynowaniu.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl