Aktualności

Wróć

W mieście zawyją syreny. Białystok odda hołd powstańcom warszawskim

2024-07-31 09:19:56
Już w ten czwartek (1 sierpnia) odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Prezydent Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców Białegostoku do wspólnego upamiętnienia tego historycznego wydarzenia.
Pixbay
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego - jednego z najważniejszych wydarzeń w historii II wojny światowej. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 Warszawa wstała do walki przeciwko okupacyjnym niemieckim siłom, rozpoczynając heroiczny zryw, który trwał 63 dni i stał się symbolem oporu oraz bohaterstwa. Z tej okazji, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców do wspólnego upamiętnienia tego znaczącego wydarzenia.

- Spotkajmy się, by wspólnie wyrazić nasz szacunek i cześć bohaterskim powstańcom Warszawy - zachęca Prezydent.

W godzinę W w mieście zabrzmią syreny alarmowe

Hołd poległym Powstańcom złożą władze miasta, służby mundurowe, kombatanci i mieszkańcy Białegostoku. Na terenie miasta rozlegnie się dźwięk syren alarmowych, a pamięć o Powstańcach zostanie uczczona minutą ciszy.

- Data i godzina: 1 sierpnia, godz. 17.00.
- Miejsce: Pomnik „Żołnierzom Armii Krajowej” przy ul. J. Kilińskiego.

Wystawa Bielecki ’44 w Muzeum Wojska w Białymstoku

W Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie otwarta wystawa Bielecki ’44. Prace Waleriana Bieleckiego w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku”. Autorem wystawy jest Marcin Koziński.

Walerian Bielecki był strzelcem zgrupowania „Krybar” i dowódcą drużyny umocnień 119 plutonu saperów. Jest również autorem projektu „Kubusia”, jedynego powstańczego pojazdu pancernego. Po wojnie, w październiku 1944 roku, został więźniem Stalagu XIB Fallingbostel, gdzie tworzył szkice i akwarele dokumentujące życie w walczącej stolicy oraz późniejsze życie obozowe.

- Data: 1 sierpnia, godz. 13.00
- Miejsce: Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 7
- Wstęp: Bezpłatny

Wystawa obejmuje:

- Akwarele: Przedstawiające życie w walczącej Warszawie, powstańcze patrole, uliczne barykady oraz zniszczone budynki.
- Fotografie i pamiątki: Z archiwum rodziny Bieleckiego.
- Filmy: Opowieść Katarzyny Sawickiej, wnuczki Waleriana Bieleckiego.
- Animacje: Jana Olchowika.

1 sierpnia do sprzedaży trafi również publikacja Prace Waleriana Bieleckiego w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku. W 80. rocznicę powstania warszawskiego”. Książka będzie do nabycia w punkcie kasowym Muzeum lub online.

Wystawę będzie można oglądać do 2 października.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl