Aktualności

Wróć

W Kościele biskup pouczał o polityce. W szkole pojawił się minister [WIDEO, ZDJĘCIA]

2023-09-04 17:59:09
Dzisiaj w całej Polsce oficjalnie rozpoczęto nowy rok szkolny. Obchody wojewódzkie zorganizowano w Brańsku, w powiecie bielskim. Wziął w nich udział m.in. wiceminister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wizyta ta była także okazją do otwarcia głównego skrzydła placówki po generalnym remoncie.
Kamil Pietraszko
W Brańsku tradycyjnie rok szkolny rozpoczyna się od mszy świętej w tamtejszym kościele parafialnym. W tym roku celebrował ją emerytowany bp drohiczyński Tadeusz Pikus. W homilii odniósł się on do trwającej kampanii wyborczej:

- Obecnie w naszej ojczyźnie trwa walka na słowa, prowadzona w obszarze polityki. Zamiast spokojnej i rzeczowej dyskusji, słyszymy kłótnie. Jest to lekcja zła, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Pamiętajmy, że naturalna wrażliwość dziecka wychwytuje to, czego dorośli nie dostrzegają - powiedział duchowny.

Bp Pikus podkreślał także, że obecnie zbyt często wśród rodziców można dostrzec postawę bezkrytyczną wobec swoich dzieci. Zdaniem hierarchy, utrudnia to współpracę z nauczycielami.

Następnie uroczystość przeniosła się między szkolne mury. Najważniejsi z zaproszonych gości wygłosili przemówienia dotyczące kondycji i znaczenia polskiej oświaty, a szczególnie sytuacji w Zespole Szkół im. Armii Krajowej, którą wiceminister edukacji narodowej uznał za wizytówkę pozytywnych zmian przeprowadzonych przez rząd:

- Stara szkoła trochę straszyła wyglądem i warunkami nauki. Ci, którzy będą rozpoczynali rok szkolny po raz pierwszy, będą mieli okazję wejść do budynku o standardzie, którego nie powstydziłaby się żadna szkoła w Europie, a nawet na świecie. Polskie szkoły się zmieniają na lepsze. Jest to możliwe dzięki rządowym programom - powiedział Piontkowski, dodając że tegoroczni czwartoklasiści otrzymają laptopy w ramach wsparcia od państwa, a nauczyciele mają otrzymać podwyżki pensji o ok. 12 proc, choć pierwotnie planowano nawet wzrost o 25 proc.



Wcześniej, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Podlaskim Kuratorium Oświaty, z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, Piontkowski mówił o planach resortu na nadchodzące 10 miesięcy. Oprócz zmian i sukcesów, są też bolączki. W podlaskiej oświacie odnotowano ok. 150 różnego rodzaju wakatów w szkołach. Podlaska kurator oświaty, Beata Pietruszka mówiła, że na większość z nich udaje się jednak znaleźć tymczasowe zastępstwo dzięki nauczycielom o nieco innych kwalifikacjach niż poszukiwane.



Burmistrz Brańska przypominał, że szkoła w Brańsku doczeka się także drugiego etapu prac remontowych, co całkowicie odmieni jej oblicze.

- Zmieniamy naszą szkołę, aby była nie tylko ładna, ale bezpieczna, nowoczesna i przyjazna - powiedział Eugeniusz Koczewski.

Miasteczko, które uratowało swoje liceum

Trudno nie zgodzić się z tutejszym włodarzem, że szkoła w Brańsku powinna dbać nie tylko o wygląd zewnętrzny. W niewielkim podlaskim miasteczku, istotnym problemem w ostatnich latach był los liceum ogólnokształcącego. Gdyby rok temu nie utworzono tutaj 9-osobowej I klasy, brańska szkoła średnia przestałaby istnieć. Z kolei od września br., naukę tutaj rozpoczęły kolejne osoby - 8 licealistów.
Dyrekcja szkoły jest przekonana, że z roku na rok ta liczba będzie wzrastać, a brak oddziałów tak jak obecnie jest w przypadku III i IV klasy LO to tylko smutna przeszłość, która ma być przestrogą na przyszłość. Powody do optymizmu daje także szkoła branżowa - ta została utworzona nad Nurcem po raz pierwszy w swojej krótkiej historii. Szeregi klasy I zasili 13 osób - większość to mieszkańcy miasta oraz gminy wiejskiej Brańsk. Tutejsi mieszkańcy przez ostatnie lata często wysyłali swoje pociechy na edukację do większych ośrodków jak Bielsk Podlaski czy Białystok. Dzisiaj powoli się to zmienia.

Słynne Skowronki dumą szkoły

Do Brańska przybyły przedstawicielki władz województwa. Wicewojewoda podlaski, Bogusława Szczerbińska, złożyła życzenia uczniom i nauczycielom w imieniu wojewody Bohdana Paszkowskiego. Miłe słowa w kierunku społeczności szkolnej skierował także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, delegując do Brańska dyrektor departamentu kultury, Agatę Puchalską.

Nie mogło zabraknąć występów artystycznych. W Brańsku powody do dumy, lokalnej społeczności zapewniają: podróżujący po całym świecie Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Skowronki oraz chór szkolny. To właśnie dzięki Skowronkom w miasteczku rokrocznie odbywa się gala finałowa festiwalu folklorystycznego Podlaskie Spotkania, na której występują zespoły pochodzące z niemal wszystkich kontynentów.

Wstęga przecięta, a biskup pobłogosławił

Na zakończenie, dyrektor brańskiej placówki Marek Michałowski wymienił prace przeprowadzone w ciągu pierwszego roku jego urzędowania, kiedy to w Zespole Szkół im. Armii Krajowej dokonano generalnego remontu. Skrzydło dotychczas nazywane starą szkołą, teraz można już nazywać nową szkołą. Nowe oblicze otrzymała ponad 20-letnia hala sportowa. Z budynków szkolnych będzie także uciekało mniej ciepła - wszystko dzięki trwającej termomodernizacji - pojawią się pompy ciepła, ocieplana jest elewacja.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, nowe sale lekcyjne pobłogosławił bp Pikus.
Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl