W kolejnych 10 miejscach szukano ofiar obławy augustowskiej
W poniedziałek i wtorek (27-28.06) prowadzono badania archeologiczne w 10 miejscach, gdzie według świadków mogą spoczywać ofiary obławy augustowskiej. Okazały się bezskuteczne.
IPN Białystok
To były kolejne czynności w ramach śledztwa dotyczącego obławy augustowskiej. W poniedziałek i wtorek w okolicach drogi Rygol - Giby oraz starej drogi prowadzącej w kierunku leśniczówki Giedź (Białoruś) przeprowadzono sondaże archeologiczne w 10 miejscach wskazanych przez miejscowych leśników oraz świadków, którzy złożyli zeznania w śledztwie. Szukano tam ewentualnych szczątków ofiar obławy.
W czynnościach uczestniczyli biegli z zakresu archeologii, antropologii i historii. Czynności te nie przyniosły jednak rezultatów.
Jak poinformował prokurator Dariusz Olszewski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, na początek września planowane są kolejne prace poszukiwawcze w Puszczy Augustowskiej w miejscach wskazanych przez biegłego z zakresu geodezji i kartografii na podstawie archiwalnych zdjęć lotniczych i współczesnych zdjęć satelitarnych.
W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej, NKWD, Ludowego Wojska Polskiego i bezpieki przeprowadziły tzw. obławę augustowską. W działaniach zaginęło około 600 osób, w większości działaczy podziemia niepodległościowego. Do dziś nie są znane miejsca ich pochówku.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl