Praca

Wróć

W jakiej branży jest najwięcej wolnych etatów?

2014-09-29 00:00:00
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport nt. popytu na pracę w II kwartale (w okresie od stycznia do czerwca) 2014 roku. Wynika z niego m.in., że sukcesywnie rośnie liczba wolnych miejsc pracy - zwłaszcza w przemyśle i motoryzacji.
freeimages.com
Na koniec czerwca aż 21,5 tys. przedsiębiorstw na terenie kraju dysponowało wolnymi miejscami pracy. Zgłosiły one ogółem zapotrzebowanie na ponad 56 tys. nowych pracowników.

Najłatwiej o pracę w przemyśle, najtrudniej – w kulturze

Jeżeli chodzi o nieobsadzone stanowiska, najwięcej etatów pod koniec czerwca odnotowano w przemyśle przetwórczym – aż 12,3 tys. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników zgłaszały m.in. firmy produkujące metalowe wyroby gotowe, artykuły spożywcze, odzież, urządzenia i maszyny, a także pojazdy samochodowe.

Na kolejnych pozycjach, biorąc pod uwagę liczbę wolnych miejsc pracy, znajdują się takie branże, jak: handel i naprawa pojazdów samochodowych – 8,7 tys., budownictwo – 6,9 tys., transport i gospodarka magazynowa – 5,3 tys., informacja i komunikacja – 3,9 tys., działalność profesjonalna naukowa i techniczna – 3,5 tys., a także zakwaterowanie i gastronomia – 3,1 tys. Z kolei najmniejszy popyt na pracę odnotowano w następujących sektorach: edukacja - 0,9 tys., obsługa rynku nieruchomości - 0,8 tys., działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją - 0,5 tys., a także pozostała działalność usługowa - 0,5 tys.

Branże przyszłości - tutaj etatów przybywa najwięcej

W II kwartale 2014 roku w stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano wzrost ogólnej liczby wolnych miejsc pracy o 4,2%, szczególnie w podmiotach prowadzących działalność w zakresie wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, transportu i gospodarki magazynowej, obsługi rynku nieruchomości oraz budownictwa. W niektórych rodzajach działalności nastąpił spadek liczby wolnych etatów, największy w podmiotach prowadzących działalność w zakresie pozostałej działalności usługowej.

O kogo pytają pracodawcy?

Firmy dysponujące wolnymi miejscami pracy najczęściej poszukiwały robotników przemysłowych i rzemieślników, a także specjalistów, operatorów i monterów maszyn i urządzeń, głównie kierowców i operatorów pojazdów, pracowników biurowych oraz pracowników usług i sprzedawców.

Biorąc pod uwagę regiony, największą liczbą ofert pracy dysponował region centralny, a głównie województwo mazowieckie. Z kolei najmniej wolnych etatów było w regionie wschodnim - prym tutaj wiedzie Podlaskie.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl