Biznes

Wróć

W BPN-T powstaje system bezpieczny dom

2016-10-23 08:48:07
Ważnym czynnikiem wpływającym na komfort mieszkańców każdego domu jest poczucie bezpieczeństwa. Jednym z ciekawych pomysłów zaprezentowanych na tym polu jest projekt Safe In space Home realizowany w parku technologicznym w Białymstoku.
pixabay.com
System zabezpieczeń

Safe In space Home zapewnia komfort w domu. Nie chodzi jedynie o włamania, zalania, ale również o zagrożenia związane z wypadkami z udziałem dzieci. Najczęściej są to sytuacje, kiedy brak przewidywania skutków działań najmłodszych prowadzi do nieszczęść.

Autorką projektu jest Magdalena Goliasz-Zagajewska biorąca udział w Platformie startowej dla nowych pomysłów Hub of Talents. Przedsięwzięcie zakłada wprowadzenie na rynek pakietu produktów, które są na tyle inteligentnym rozwiązaniem, by sprostać zakładanym funkcjonalnościom i na tyle uproszczonym, by umożliwić korzystanie z nich przysłowiowemu Kowalskiemu. Proponowany system zabezpieczeń zapobiega przypadkowemu spożyciu substancji niebezpiecznych, umożliwia szybką reakcję na sytuacje zagrożenia w przypadku otwarcia okna, drzwi lub innych przestrzeni objętych zabezpieczeniem.

Jak to działa?

Pierwszym z elementów projektu jest blokada na butelki w wersji analogowej i cyfrowej z alarmem. Blokadę stosuje się w celu zabezpieczenia butelek z niebezpieczną zawartością, np. chemii używanej w gospodarstwie domowym, butelek z alkoholem, lekarstwami itp. przed niewłaściwym lub przypadkowym otwarciem. Blokada jest urządzeniem wielorazowego użytku, zakładanym na pojemniki z płynami, które można stosować do każdego rodzaju i kształtu butelki. Ma zastosowanie dla butelek zarówno zakręcanych korkiem, zakrętką, jak i zamykanych kapslem, bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wersja cyfrowa dodatkowo wyposażona jest w alarm, który informuje o otwarciu. Inspiracją dla pomysłu na blokadę butelki był trzyletni bratanek Magdaleny Goliasz-Zagajewskiej, którego przyłapała na próbie dostania się do butelki z płynem przeznaczonym do czyszczenia toalety. 

Drugim elementem projektu jest centralny system informujący o niepożądanym otwarciu szafki, okna, drzwi lub innej zabezpieczonej przestrzeni. Zadaniem systemu jest odebranie i przesłanie informacji o zdarzeniu w formie wiadomości SMS. Kolejny element przedsięwzięcia to system wołanie o pomoc – maksymalnie uproszczony system powiadamiania o sytuacji zagrożenia przeznaczony dla osób starszych lub chorych, który zakłada szybki komunikat np. o spadku tętna. Nadajnik może mieć formę breloka, bransoletki lub przycisków w domu.

Autorka produktu twierdzi, że teraz została jej tylko walka o powodzenie w inkubacji projektu i wprowadzenie produktów na rynek.

Źródłem informacji jest Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl