W Białymstoku znów będą kształcić pracowników kolei
Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku będzie kształcił techników transportu kolejowego. Szkoła twierdzi, że absolwenci nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy.
Zespół Szkół Technicznych
- Szkoły ponadgimnazjalne w Białymstoku już od kilku lat nie kształcą młodzieży, która byłaby przygotowana do pracy na kolei. Dotychczasowi pracownicy sukcesywnie odchodzą na emeryturę. Powstała zatem luka pokoleniowa, stąd podjęliśmy współpracę ze spółkami kolejowymi i planujemy otworzyć w naszej szkole nowy kierunek nauczania - mówi Renata Frankowska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku.
Kierunkiem o profilu kolejarskim zainteresowany jest m.in. białostocki Barter, licencjonowany przewoźnik kolejowy i dystrybutor surowców energetycznych. Spółka, jako potencjalny pracodawca, zobowiązała się do pomocy w przygotowaniu uczniom zajęć praktycznych. Już podpisała ze szkołą list intencyjny w tej sprawie.
Przedsięwzięciu patronują również PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo.
- Od 2010 r. współpracujemy ze szkołami ponadgimnazjalnymi, które kształcą uczniów na kierunkach o profilu kolejowym - podkreśla Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - PLK prowadzą program stypendialny dla uczniów, organizują praktyki zawodowe oraz zapewniają wsparcie dydaktyczne dla nauczycieli. W trwającym roku szkolnym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wypłacają stypendia ok. 400 uczniom, a 39 szkół otrzymuje wsparcie merytoryczne - dodaje.
Zespół Szkół Technicznych rozpocznie kształcenie na kierunku technik transportu kolejowego we wrześniu 2018 r. W jego ramach będzie można zdobyć dwie kwalifikacje: Organizacja i prowadzenie ruchu pociągów oraz Planowanie i realizacja przewozów kolejowych. W chwili obecnej w szkole kształci się blisko 400 uczniów m.in. na kierunkach technik technologii drewna, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych. W ofercie są także kierunki branżowe: stolarz, monter stolarki budowlanej, kierowca mechanik, mechanik pojazdów mechanicznych, operator obrabiarek skrawających, kucharz oraz piekarz.
W regionie naukę na kierunku technik transportu kolejowego można było rozpocząć już w bieżącym roku szkolnym. Od września 2017 r. kształci w tym zakresie Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach. Placówka ta jako pierwsza w województwie, i jak do tej pory jedyna, szkoli właśnie w tym zawodzie.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl