W Białymstoku zmienił się sposób segregowania odpadów
Wchodzą w życie nowe zasady segregacji śmieci. Od dziś białostoczanie muszą wydzielać papier, plastik, metale i opakowania wielomateriałowe.
W przypadku zadeklarowanej selektywnej zbiórki odpadów oprócz szkła opakowaniowego, odpadów zielonych i wielkogabarytowych od 1 lipca właściciele nieruchomości zobowiązani są do osobnego gromadzenia suchych surowców.
Do pojemników na suche surowce, oznaczonych słoneczkiem będziemy wrzucać odpady surowcowe – suche, zgniecione i niezabrudzone plastiki, makulaturę, puszki, opakowania wielomateriałowe – np. kartony po mleku czy soku oraz drobny złom. Zasada jest jedna – powinny tam się znaleźć odpady, które można powtórnie przetworzyć.
Do pojemników na odpady komunalne zmieszane oznaczone znakiem z kroplą wrzucamy resztki żywności, artykuły higieniczne (pieluchy, wkładki, zużyte ręczniki i chusteczki papierowe), opakowania zabrudzone i z zawartością, popiół, niedopałki papierosów. Czyli odpady, których nie da się ponownie przetworzyć oraz odzyskać z nich surowców.
Do pojemnika z oznaczeniem butelki wrzucamy szkło opakowaniowe – puste butelki i opakowania szklane, słoiki. Należy pamiętać, że do tego pojemnika nie możemy wrzucać szyb samochodowych i okiennych, luster, zniczy, zastawy stołowej – ze względu na inną temperaturę topnienia od szkła opakowaniowego.
Wszyscy właściciele nieruchomości otrzymają ulotkę informacyjną z dokładnym opisem odpadów, które powinny trafić do poszczególnych pojemników lub worków. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej otrzymają list drogą pocztową, mieszkańcom zabudowy wielorodzinnej materiały zostaną dostarczone za pośrednictwem zarządców bądź administratorów.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl