- Nie będzie to wiodący sposób płatności, ale uzupełniający. Jak z budkami telefonicznymi: na początku były bardzo ważne, ale teraz wyparły je telefony komórkowe - o płatności za bilet przez sms mówił w poniedziałek (15.11) prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski. Właśnie podpisał zarządzenie wprowadzające w Białostockiej Komunikacji Miejskiej tę nowoczesną usługę.
Płatność za przejazd za pomocą telefonu komórkowego to metoda wygodna, zwłaszcza dla tych którzy korzystają z autobusów miejskich tylko okazjonalnie: nie trzeba szukać kiosku, gdy nie mamy przy sobie gotówki, bilet można nabyć o każdej porze. Co ciekawe, włączając się do systemu płatności sms możemy zapłacić za przejazd również w Warszawie oraz Lublinie (a wkrótce też i w Krakowie) - miastach gdzie komunikacja już korzysta z tej usługi.
Aby użyć tej formy płatności trzeba zarejestrować się w systemie mPay. By to zrobić, należy zadzwonić pod bezpłatny numer
*145# i podać 4-cyfrowy kod PIN do akceptacji transakcji. Potem zasilamy swoje osobiste konto wykonując przelew na dowolną kwotę na rachunek bankowy
42 1750 0009 0000 0000 0711 1088 (Raiffeisen Bank Polska) w tytule wpłaty wpisując wyłącznie 9-cyfrowy numer telefonu komórkowego (bez odstępów i kresek). Z tej naszej elektronicznej portmonetki będą pobierane kwoty wg obowiązującego cennika, np. 2 zł za jednorazowy bilet normalny. Zasilenie można też zrobić bezpośrednio przez internet, korzystając ze strony www.mpay.pl/doladowania. Stan portmonetki można na bieżąco sprawdzać logując się na www.mpay.pl.
Potem za każdym razem, gdy wsiądziemy do autobusu wpisujemy w telefonie:
*145*KOD BILETU# (w sieci Plus i Play) lub dzwonimy na bezpłatny numer
791 145 145 gdzie system głosowy poprosi nas o wprowadzenie kodu biletu (w pozostałych sieciach). Odpowiednie kody przedstawiamy w tabeli powyżej.
Informacje z kodami biletów i potrzebnymi do zakupu biletów jednorazowych numerami bocznymi pojazdów już pojawiają się w autobusach.
Podczas kontroli będzie trzeba zadzwonić na bezpłatny numer, który zobaczymy na identyfikatorze kontrolera.
Choć operacja zakupu biletu może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości potrwa chwilę. Zwłaszcza, jeśli np. zapiszemy w swojej książce telefonicznej kod biletu, który zwykle nabywamy. Skorzystać z niej może właściciel nawet najstarszego modelu telefonu komórkowego - nie są potrzebne żadne specjale aplikacje, system korzysta z najprostszych, ale zupełnie bezpiecznych rozwiązań.
Jeśli jednak elektroniczne formy płatności nie wszystkich przekonują, wkrótce zakup biletu na empek w Białymstoku będzie wygodniejszy także w bardziej tradycyjnej formie - bilety sprzedawać będą kierowcy autobusów.
Więcej informacji o płatności za przejazd komunikacją miejską przez sms znajdziesz
TUTAJ.
E.S.