W Białymstoku produkowane będzie urządzenie do domowej profilaktyki raka piersi
System pozwalający w domowych warunkach przeprowadzić skuteczne samobadanie piersi pod kątem raka będzie produkowany w Białymstoku.
pixabay.com
10 października rozpocznie się w Białymstoku produkcja Systemu Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster.
- Elementy obudowy będą produkowane w Białymstoku w zakładzie naszego partnera firmy Rosti. Tam również będzie zachodził proces składania poszczególnych elementów w całość i pakowania urządzenia – informuje nas Michał Zając z Braster SA.
Wspomniany system pozwala w warunkach domowych przeprowadzić skuteczne samobadanie piersi pod kątem raka. Jest to możliwe dzięki urządzeniu, które bazuje na technologii termografii kontaktowej oraz systemowi automatycznej interpretacji obrazów termograficznych opartemu na algorytmach sztucznej inteligencji.
Samo przeprowadzenie badania jest proste, dzięki aplikacji, którą użytkowniczka ściąga na swój smartfon lub tablet. Aplikacja krok po kroku prowadzi przez badanie, przez co daje pewność, że zostanie ono poprawnie wykonane.
Badanie wykonuje się raz w miesiącu. Polega ono na przyłożeniu urządzenia do piersi, od 1 do 5 razy, w zależności od wielkości piersi. Podczas badania urządzenie wyposażone w matryce ciekłokrystaliczne rejestruje obraz piersi w postaci obrazów termicznych. Obrazy te przekazywane są do systemu automatycznej interpretacji Braster AI, gdzie wyróżniane są te, które wskazują na złośliwe zmiany nowotworowe.
Jak to możliwe? Nowotwór złośliwy w procesie swojego wzrostu otacza się siecią naczyń krwionośnych, które odżywiają guz. Ta aktywność komórek nowotworowych wywołuje ciepło, które z kolei na powierzchni piersi rejestruje urządzenie. System automatycznej interpretacji po każdym badaniu zapamiętuje obraz piersi danej kobiety i cyklicznie porównuje ze sobą wszystkie kolejne wyniki. Użytkowniczka otrzymuje powiadomienie o dostępności wyniku na jej indywidualnym koncie. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian kobieta będzie proszona o skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.
- Głównymi atutami Systemu Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster są bezpieczeństwo, gdyż do badania nie wykorzystuje się promieni Roentgena, lecz temperaturę, dokładność, nieinwazyjność oraz bezbolesność badania. Kobiety mogą je wykonywać samodzielnie w domu. Uzyskują wówczas pewność właściwie przeprowadzonego badania oraz zwiększają szansę na wczesne wykrycie zmian nowotworowych - przekonuje Zając.
Urządzenie zostało opracowane przez polskich naukowców.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl