Białostoccy radni pozytywnie odnieśli się do pomysłu powstania pomnika 42. Pułku Piechoty.
W uzasadnieniu uchwały, którą właśnie zaakceptowali radni, a która jest niezbędna do rozpoczęcia przygotowań do budowy monumentu napisano, że intencją budowy pomnika 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Białymstoku jest upamiętnienie protoplastów Białostockiego Klubu Sportowego. Dzisiejszy klub Jagiellonia dziedziczy i kultywuje przedwojenne tradycje, nierozerwalnie związane z działalnością 42 Pułku Piechoty. Upamiętnienie dotyczy szerokiej działalności 42 Pułku Piechoty prowadzonej w okresie pokoju i dużego wpływu jaki wywierał na życie międzywojennego Białegostoku.
Pomnik ma być zlokalizowany na stadionie miejskim w Białymstoku. Wg uzasadnienia uchwały, to wartościowy pomysł ze względu na walor edukacyjny, podnoszący świadomość historyczną mieszkańców miasta i regionu.
Pomnik zostanie ufundowany i zrealizowany przez specjalnie powołany komitet we współpracy ze Stowarzyszeniem Kibiców Jagiellonii Białystok Dzieci Białegostoku.
Po wykonaniu, monumentem będzie opiekować się Miasto Białystok.
Choć 42. Pułk Piechoty zapisał się w historii regionu u złotymi zgłoskami (walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, od 1922 r. stacjonował w Białymstoku, walczył w kampanii wrześniowej), to ma już w mieście swój pomnik. I to nie jeden. Najstarszy i najbardziej okazały znajduje się w Parku Konstytucji 3 Maja.
U podnóża kościoła pw. św. Rocha jest pomnik Batalionu Marszowego 42. Pułku Piechoty, a przy ul. Traugutta znajduje się tablica upamiętniająca miejsce stacjonowania 42. Pułku Piechoty. Przy ul. Kluka stoi jeszcze Pomnik Synów Pułku.
Na poniedziałkowej sesji radni zatwierdzili też pomysł wmurowania tablicy pamiątkowej w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się hitlerowski obóz pracy. Tablica pojawi się na ścianie oporowej wiaduktu kolejowego w pasie drogowym ul. Klepackiej. Więcej na ten temat pisaliśmy:
Hitlerowski obóz pracy w Starosielcach. Niezbyt fortunne miejsce pamięci.