Aktualności

Wróć

W Białymstoku powstanie Centrum Kompetencji

2016-12-15 16:32:19
Firmy nie mogą znaleźć odpowiednio przygotowanych pracowników, a młodzi ludzie - pracy i z tego powodu wyjeżdżają? Temu ma zaradzić Centrum Kompetencji, które powstanie w Białymstoku. Skorzysta z tego kilka tys. młodych ludzi z 13 szkół.
pixabay.com
Centrum Kompetencji zajmie się stworzeniem platformy współpracy szkół zawodowych z pracodawcami oraz instytucjami szkoleniowymi i rynkiem pracy. To odpowiedź na problemy związane ze znalezieniem kompetentnych kandydatów do pracy na lokalnym rynku.

Projekt ten wygrał w konkursie, a z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podlaskiego na lata 2014-2020 będzie przeznaczone na jego utworzenie 15 mln zł.

Centrum obejmie teren Białostockiego Obszaru Funkcjonowania, czyli samorządowego stowarzyszenia, które tworzą Białystok i 9 gmin: Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

– Chodzi o to, żeby absolwenci szkół zawodowych nie rozpoczynali swojego dorosłego, zawodowego życia od rejestracji w urzędzie pracy lub wyjazdu za granicę – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – To bardzo ważne, by umożliwić młodym ludziom z naszego miasta i sąsiednich gmin zdobycie doświadczenia, kwalifikacji czy dodatkowych uprawnień, które dadzą im pracę.

A właśnie to jest największą bolączką - nie brakuje pracy, a kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami. Jak dowodzą badania, aż 41% pracodawców ma problem ze znalezieniem dobrego pracownika.

Szkoły zawodowe, np. w Białymstoku czy w Łapach, dobrze przygotowują swoich uczniów do pracy w określonych zawodach, ale potrzebują wsparcia, żeby swoją ofertę zoptymalizować. Centrum Kompetencji będzie w tym pomagać.

I tak w pierwszym kwartale 2017 r. w 600 firmach na terenie BOF zostaną przeprowadzone badania, które mają wykazać, jakich kompetencji przedsiębiorcy potrzebują u przyszłych pracowników.

Da to podstawę do dostosowania kształcenia w szkołach zawodowych. Następnie we współpracy ze szkołami zawodowymi i pracodawcami zostaną przygotowane programy rozwojowe 13 szkół, a także nowe programy kształcenia.

W ramach projektu mają również powstać rekomendacje nowych kierunków nauczania oraz katalogi kursów zawodowych, praktyk i staży, które mają być odpowiedzią na braki w kompetencjach uczniów. 3 tys. uczniów ma szanse na indywidualne plany ich kariery zawodowej. 1 tys. uczniów będzie objętych szkoleniami lub kursami. Przewidziano również 600 staży w firmach.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl