Aktualności

Wróć

W Białymstoku powstanie brygada rozpoznawcza. To wzmocnienie granicy państwa i szansa na pracę w wojsku

2014-11-13 00:00:00
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w województwie podlaskim zapowiedział utworzenie brygady rozpoznawczej. Jej dowództwo będzie mieścić się w Białymstoku.
ESD
- Pracujemy nad zapowiedzianym przez panią premier Ewę Kopacz planem wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. Jego istotnym elementem będzie wzmocnienie wojska na ścianie wschodniej - mówił podczas wizyty w Białymstoku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Szef MON w ciągu ostatnich tygodni odwiedził wschodnie garnizony, był m.in. w Siedlcach, teraz w Suwałkach i w Białymstoku. Informował dowódców, że rola ich garnizonów będzie rosła.

Siemoniak podkreślał, że nasze miasto jest istotne z uwagi na stacjonujący tu pułk rozpoznawczy:
- Chcemy, stawiając na wojska rozpoznawcze, wzmocnić je tworząc brygadę rozpoznawczą - zapowiedział minister. - Chciałbym, by dowództwo tej brygady było ulokowane w Białymstoku.

- To jest niesłychanie ważna zapowiedź. Dzięki tym decyzjom czujemy się bezpieczniej. To jest dla wszystkich mieszkańców wschodniego pogranicza Polski bardzo ważne, aby realizowana była nowa doktryna obronna Polski - decyzję MON skomentował podlaski poseł Robert Tyszkiewicz.

Z planów stworzenia w Białymstoku brygady rozpoznawczej jest zadowolony również wojewoda podlaski Maciej Żywno.
- Ona domyka kwestie bezpieczeństwa. Służby mundurowe dużo lepiej w regionie wyglądają, a ta decyzja daje totalne poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza, że mamy wiele młodzieży, która do wojska i do służb mundurowych chętnie się garnie i to też jest dla nich perspektywa funkcjonowania w naszym mieście - mówił Żywno.

Utworzenie brygady rozpoznawczej rozważano też w innych lokalizacjach, ale Siemoniak podkreślił, że w armii zawodowej coraz ważniejsze jest zaplecze miasta, gdzie będą mogły pracować żony wojskowych a dzieci uczyć się i studiować.

Minister przewiduje, że o utworzeniu brygady będzie można mówić w 2017 r. Zanim to nastąpi, białostockich wojskowych czeka rozbudowa infrastruktury i doposażenie.
- Widać, jak ten sprzęt się zmienia, ale nadal jest to pół na pół - pół stare, pół nowe. W obszarze rozpoznania wszystko powinno być nowe i najlepsze - mówił.

Siemioniak zapewnił również, że nie będzie likwidacji jednostki w Suwałkach. Zostanie ona doposażona m.in. w pociski Spike.

W czwartek szef resortu obrony spotkał się z kadrą dowódczą i żołnierzami 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej po czym wygłosił wykład studentom bezpieczeństwa wewnętrznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Następnie minister odwiedził 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, gdzie rozmawiał z dowódcą i żołnierzami na temat struktury i zadań jednostki oraz jej wyposażenia i uzbrojenia.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl