Nauka

Wróć

W Białymstoku powstaje nowa szkoła - liceum bez ocen

2020-02-21 15:04:11
Będą niewielkie klasy, przygotowanie do matury bez potrzeby dodatkowych korepetycji, brak ocen, teoria wykładana w praktyczny sposób, multidyscyplinarne projekty zamiast prac domowych, mini-praktyki w firmach o różnym profilu - takie są założenia Białostockiej Szkoły Realnej.
pixabay.com
Nowa placówka, nieco inna niż zwykle

Na edukacyjnej mapie naszego miasta pojawiła się propozycja dla uczniów klas ósmych, którzy już we wrześniu 2020 roku rozpoczną naukę w szkole średniej. Mowa o Białostockiej Szkole Realnej, czyli 4-letnim liceum ogólnokształcącym, które będzie mieścić się przy ul. Mickiewicza 49.

Placówka powstała przy współpracy liceów z Warszawy i Lublina - Bednarskiej Szkoły Realnej, Wawerskiej Szkoły Realnej i Lubelskiej Szkoły Realnej - jako odpowiedź na wyzwania nowoczesnego rynku pracy, który wymaga edukacji praktycznej, kształtującej relacje, wspierającej komunikację i zaradność życiową. U podstaw edukacji stoi koncepcja zakładająca, że proces kształcenia musi uwzględniać walory wychowawcze oraz naukę praktycznych umiejętności.

Jak wygląda nauka w Białostockiej Szkole Realnej?

Jak mówią założyciele, nauka w Białostockiej Szkole Realnej to wsparcie indywidualnych potrzeb edukacyjnych i pasji uczniów, przygotowanie do egzaminu maturalnego, wyboru dalszej edukacji lub pracy, w niewielkich, maksymalnie 18-osobowych klasach.

Szkoła realizuje program liceum z realnymi efektami (bez dodatkowych korepetycji), bez ocen, a prace domowe są zastąpione multidyscyplinarnymi projektami.

Natomiast teoria jest prezentowana na przykładach z modelami wykorzystania w praktyce. Każdy z uczniów uczestniczy także w mini-praktykach w firmach o różnym profilu, wybierając specjalizacje na spotkaniach z przedsiębiorcami i specjalistami.

W Białostockiej Szkole Realnej – 4-letnim Liceum Ogólnokształcącym nacisk jest postawiony przede wszystkim na naukę kompetencji, które będą przyszłością na rynku pracy. Uczniowie mogą liczyć na naukę komunikacji, krytycznego myślenia, inicjowania i podejmowania działań, konstruktywnego rozwiązywania problemów, pracy w grupie.

Uczeń Białostockiej Szkoły Realnej otrzyma na zakończenie edukacji indywidualny certyfikat, wskazujący kompetencje zdobyte w ramach zajęć specjalistycznych, dający przyszłemu pracodawcy precyzyjną informację na temat umiejętności absolwenta.

Szczegóły dotyczące rekrutacji

Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021 obejmie przyjęcie dwóch klas pierwszych i jednej klasy drugiej.

Pierwszy egzamin do Białostockiej Szkoły Realnej jest planowany na kwiecień 2020 roku, a wyniki będą znane jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty. Egzaminy do innych szkół realnych w Polsce odbywają się w podobnym terminie.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl