W Białymstoku osoba starsza ma dobrze. Miejskie obchody Dnia Seniora
W wypełnionej po brzegi Auli Magna Pałacu Branickich odbyła się we wtorek (8.11) uroczystość z okazji XXII Dnia Seniora w Białymstoku.
MN
W dorocznym spotkaniu z okazji Dnia Seniora udział wzięły nie tylko obchodzące swoje święto osoby starsze, ale również przedstawiciele lokalnych władz i duchowieństwa. Podczas uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył 81 osobom podziękowania za aktywny udział w życiu środowiska senioralnego miasta.
- Wisława Szymborska w jednym ze swoich wierszy dała do zrozumienia, że jeżeli człowieka, który ma ponad 60 lat, po przebudzeniu nic nie boli, to znaczy, że nie żyje – mówił do zebranych Tadeusz Truskolaski. - Rzeczywiście współczesny świat nas nie oszczędza, ale ja widzę, że państwo sobie z tym świetnie radzicie.
Prezydent podkreślał, jak ważne jest, żeby ludzie starsi byli aktywnie zaangażowani w życie miasta, co było jedną z przyczyn utworzenia w Białymstoku Miejskiej Rady Seniorów.
- Jesteśmy w momencie, w którym możecie, a nawet powinniście państwo zgłaszać się do Miejskiej Rady Seniorów – namawiał Tadeusz Truskolaski. - Chcemy, żeby była ona jak najlepsza i jak najprężniej działała. Potrzeby są nieograniczone, ale możliwości ograniczone i właśnie po to, żeby środki odpowiednio podzielić, będzie ta rada.
Kandydatów do nowego ciała samorządowego w Białymstoku można zgłaszać już tylko do 14 listopada. Spośród wszystkich chętnych, w wyniku wyborów zostanie wyłoniona 15-osobowa rada, której skład poznamy 29 grudnia.
Sami zainteresowani z inicjatywy miasta są bardzo zadowoleni, zresztą jak ze wszystkich działań na rzecz ich społeczności.
- W Białymstoku senior ma dobrze. Przez takie działania czujemy się w Białymstoku potrzebni. Możemy aktywnie spędzać czas i nie jesteśmy skazani na samotność – mówi pani Bożena Tomaszczyk, uczestniczka obchodów Dnia Seniora.
Warto przypomnieć, że od ponad roku działa Karta Aktywnego Seniora. Każdy mieszkaniec miasta, który ukończy 60 lat i dołączy do programu, ma prawo do różnych zniżek i ulg. Innym sposobem aktywizacji osób starszych jest Uniwersytet Trzeciego Wieku, przy którym działają sekcje artystyczna, teatralna czy językowa.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl