W Białymstoku można nauczyć się strzelać. Za darmo
Trwają zapisy na darmowe szkolenie w ramach rządowego programu Strzelanie dla każdego. Nauczyć się strzelać może każdy powyżej 26. roku życia.
Pixabay
Rozpoczęła się druga edycja projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowana przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego. W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono 2,5 mln zł, w tym roku ta kwota jest dwa razy wyższa. Pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Program Wspierania Upowszechniania Strzelectwa ma pokazać uczestnikom, jak wiele satysfakcji może nieść ze sobą strzelectwo oraz zachęcić ich do uprawiania tej właśnie dyscypliny sportu.
Szkolenia odbywają się w grupach liczących maks. 20 osób, każda realizuje ten sam, 12-godzinny program obejmujący zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. W programie szkolenia jest 1 godzina teorii (m.in. zasady bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią) oraz 11 godzin praktyki i prawie 200 strzałów z wykorzystaniem różnych rodzajów broni (w tym Glock, karabin typu AK-47).
Z programu skorzysta 6 400 osób z całej Polski. Szkolenia będą realizowane są przez 52 kluby strzeleckie w 13 województwach. Szczegółowy ich przebieg zależy już od klubu. Mogą to być szkolenia realizowane wieczorami lub w trybie weekendowym.
Zapisy na szkolenia są możliwe jedynie przez stronę internetową https://strzelectwodlakazdego.pl/zapisy/. Co ważne, będą uruchamiane 14 dni przed początkiem konkretnego szkolenia w konkretnym klubie. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
W województwie podlaskim odbędą się 4 kursy: dwa prowadzone przez klub Kaliber Białystok przy ul. Grunwaldzkiej (startują 20 i 21 lipca), w strzelnicy GROT Białystok (początek 4 sierpnia) oraz w klubie KSS Legion Wschodni w Turośni Kościelnej (początek 19 sierpnia). Zapisy na kursy w Kalibrze już trwają.
W szkoleniach mogą wziąć udział wszyscy, którzy ukończyli 26 lat. Nie mogą natomiast uczestniczyć w nich osoby, które mają z bronią do czynienia zawodowo lub są członkami klubów strzeleckich i kolekcjonerskich. Uczestnikami zadania nie mogą być osoby: będące członkami stowarzyszeń o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim w rozumieniu Ustawy o broni i amunicji; posiadające pozwolenie na broń, patent strzelecki lub licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego; posiadające dopuszczenie do broni na świadectwo w rozumieniu Ustawy o broni i amunicji; funkcjonariusze służb mundurowych, którym przydzielona jest broń służbowa; osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia zajęć strzeleckich lub prowadzenia strzelnic oraz instruktorzy i trenerzy strzelectwa sportowego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl