W Białymstoku mamy już 100 różowych skrzyneczek. Uczennice chętnie z nich korzystają
W wielu białostockich szkołach umieszczane są różowe skrzyneczki z artykułami higienicznymi. W czwartek (15.06) przedstawiono szczegóły tej inicjatywy.
Malwina Witkowska
Na wyposażanie skrzyneczek wydano 18 tys. zł
W Białymstoku mamy już około 100 tzw. różowych skrzyneczek, wypełnionych artykułami higienicznymi dla kobiet - są w nich różnego rodzaju podpaski (również ze skrzydełkami), wkładki higieniczne, tampony, chusteczki do higieny intymnej.
- Wspieranie kobiet i dziewcząt w kryzysie menstruacyjnym jest bardzo ważnym działaniem. Miasto Białystok angażuje się w akcje, dzięki którym jest zapewniony szeroki dostęp do środków higienicznych - mówiła radna miejska Katarzyna Jamróz.
W ramach współpracy z UNICEF-em miasto Białystok w 2022 r. zakupiło około 80 skrzyneczek, które zostały przekazane do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym roku planowany jest zakup kolejnych, które trafią do innych szkół.
- Wyposażyliśmy te skrzyneczki w materiały higieniczne. Wydaliśmy na to około 18 tys. zł. W tym roku mamy kolejną transzę środków, które przeznaczymy na zakup wyposażenia i doposażenia tych skrzyneczek od września - poinformowała Katarzyna Subieta, pełnomocniczka prezydenta Białegostoku ds. osób z niepełnosprawnościami.
W 2021 r. fundacja Spe Salvi przeprowadziła w naszym mieście akcję MenstruAkcja – wsparcie kobiet w kryzysie menstruacyjnym.
- To był projekt zaproponowany i finansowany przez miasto Białystok w odpowiedzi na wniosek Młodzieżowej Rady Miasta. Trwał on pół roku, a środki higieniczne były wówczas udostępniane w ogólnodostępnych miejscach, w budynkach urzędu miejskiego, MOPS-u czy BOSiR-u. Każda tego typu inicjatywa przeciwdziałająca ubóstwu menstruacyjnemu jest cenna i cieszymy się, że coraz więcej osób to dostrzega i wspiera kobiety - przekazała pełnomocniczka prezydenta Białegostoku ds. równego traktowania Anna Dobrowolska-Cylwik.
Uczennice korzystają ze skrzyneczki bez krępacji
Jedna skrzyneczka znajduje się w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku. Uczennice korzystają z niej bez krępacji, ponieważ każdej może zdarzyć się niespodziewana miesiączka.
- Ja jako uczennica szkoły uważam, że jest to świetna inicjatywa. Osobiście korzystam i znam wiele osób, które również korzystają. Jest to świetny pomysł, ponieważ jak ktoś zapomni to po prostu może sobie wziąć – powiedziała Ola, uczennica szkoły.
Różowa skrzyneczka znajduje się w bibliotece, czyli dość ustronnym miejscu.
- Uważam, że różowa skrzyneczka jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ dziewczyny, jeśli potrzebują skorzystać to mogą tu przyjść i skorzystać. Ja sama również czasem korzystam z niej i nie ma w tym nic krępującego – zaznaczyła Weronika, uczennica zespołu szkół.
We wszystkich białostockich placówkach dziewczęta korzystają ze skrzyneczek i uważają, że jest to dobra inicjatywa. Takie opinie zostały poparte przeprowadzoną ankietą, w której pytano młodzież czy jest to zasadny pomysł. Miasto otrzymało zwrot ok. 2 tys. ankiet, w których dziewczyny z białostockich szkół wypowiadały się bardzo pozytywnie o skrzyneczkach.
Departament Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku jest w stałym kontakcie z pedagogami szkolnymi, bo to właśnie oni informują o braku artykułów higienicznych w skrzyneczkach. Wówczas po takowym zgłoszeniu, skrzyneczki są uzupełniane kolejnymi transzami podpasek czy tamponów.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl